Öcalan İçin 'Siyasi İrademdir' Dedi 6 Yıl Hapse Çarptırıldı

Öcalan İçin 'Siyasi İrademdir' Dedi 6 Yıl Hapse Çarptırıldı

Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın 'Siyasi İrade' Olarak Kabul Edilmesi İçin Başlatılan İmza Kampanyasına Destek Veren Diyarbakır Göç Edenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Diyar Göç-der) Başkanı Hüseyin Daş'a, 'Silahlı Örgüte Üye Olmak ve Örgütün Propagandasını Yapmak' Suçundan Verilen 6 Yıl 3 Ay Hapis Cezası Yargıtay'da Onandı.

Öcalan İçin 'Siyasi İrademdir' Dedi 6 Yıl Hapse Çarptırıldı

BÖLÜCÜBAŞI Abdullah Öcalan'ın 'siyasi irade' olarak kabul edilmesi için başlatılan imza kampanyasına destek veren Diyarbakır Göç Edenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Diyar Göç-Der) Başkanı Hüseyin Daş'a, 'Silahlı örgüte üye olmak ve örgütün propagandasını yapmak' suçundan verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay'da onandı.

Öcalan'ın serbest bırakılarak siyasi irade kabul edilerek muhatap alınması için Diyarbakır'da 14 Mart 2006 tarihinde imza kampanyası başlatıldı. Toplanan imzalar Cumhurbaşkanlığı,TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, Avrupa Konseyi, BM Genel Sekreterliği'ne gönderildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Diyar Göç-Der binasına baskın yaparken Başkan Hüseyin Daş'ın odasında, 'Ben bir Kürdistanlı olarak Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ı siyasi iradem olarak kabul ediyorum' matbu yazılı 2 bin boş dilekçe ile bilgisayarında bu konuyla ilgili farklı dokümanları ele geçirildi.

Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında TCK'nın 314/2 -3, 220/7 maddeleri uyarınca 'Silahla örgütü üye olmak, örgütün propagandasını yapmak' suçlamasıyla dava açılan Daş, ifadesinde imza kampanyasına gönüllü katıldığını, bu konunun dernekle ilgisi olmadığını söyledi. Hüseyin Daş, duruşmadaki ifadesinde, ''Bu benim bireysel kararım, kampanyanın barışa katkı sunacağı gerekçesiyle katıldım. Ben barış aktivistiyim bu nedenle kampanyaya destek verdim'' dedi. Mahkeme Daş'a, 'Silahlı örgütü üye olmak, örgütün propagandasını yapmak' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle onadı.

Özgür CEBE