Öcalan: Ergenekoncu Paşalar Benimle Görüştü

Öcalan: Ergenekoncu Paşalar Benimle Görüştü

İmralı'da Tutuklu Terör Örgütü PKK'nın Elebaşısı Öcalan, Avukatları Aracılığıyla Yaptığı Açıklamada, Ergenekon Operasyonu Kapsamında Cezaevine Konulan Generallerin Kendisiyle Görüştüğünü İleri Sürdü.

Öcalan: Ergenekoncu Paşalar Benimle Görüştü

İmralı'da tutuklu bulunan terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, Ergenekon operasyonu kapsamında cezaevine konulan generallerin kendisiyle görüştüğünü ileri sürdü.


Teröristbaşı Öcalan, generallerle arasında geçen muhabbetleri de açıklarken, kendisiyle Genelkurmay eski Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun adamlarının görüştüğünü ileri sürdü.


Avukatlarıyla yaptığı haftalık görüşmede, Ergenekon operasyonuna değinen teröristbaşı Öcalan, ulusalcı grupla Mustafa Kemal Atatürk'ün bile baş edemediğini savundu. Öcalan, "1930'larda etrafını kuşatarak etkisizleştirdiler, Mustafa Kemal bunlara teslim oldu, cumhuriyetçileri tasfiye ettiler. Amerika ile birlikte Ergenekon'un geçmişi 1950'lere dayanıyor. Ergenekon aslında tasfiye edilmedi, kadroları değiştiriliyor. Ulusalcılar tasfiye ediliyor, yerlerine daha profesyonel bir kadro getiriliyor. Amerika her iki grubu da çatıştırıyor" iddiasında bulundu.


"Ergenekon'un DHKP-C, İBDA-C, Hizbullah ve PKK bağlantıları tartışılıyor yani bütün örgütlere sızma yapıldığı tartışılıyor" diyen Öcalan, operasyon kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve birkaç komutanın kendisiyle görüştüğünü savundu.


Genelkurmay eski Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun adamlarının da kendisiyle görüştüğünü savunan Öcalan, "Beni ve PKK'yı Ergenekon'la ilişkilendiriyorlar. Bununla ne amaçlanıyor. Tutuklanan generallerin İmralı ile bir şekilde ilgileri olmuştu, Hurşit Tolon ve birkaçı bir dönem burada komutanlık yaptılar. Bunlar İmralı'yla ilişkiye geçerek neyi yapmak istemişler, hedefleri neydi buna bakmak lazım ? Ergenekon'u bizimle ilişkilendirmeye çalışıyorlar. Bunlar, boş iddialardan ibaret. Benim ismimi kirletmeye çalışıyorlar" dedi.


İmralı'ya geldiğinde komutanların gelip kendisiyle görüştüğünü belirten Öcalan, şöyle devam etti: "Kıvrıkoğlu'nun adamları da vardı. Ben onlara, (Siz benimle böyle konuşuyorsunuz ama gücünüz var mı?) diye sorduğumda, (Gücümüz var ki böyle konuşuyoruz) diyorlardı. Ben onlara da (Beni bu şekilde kullanamayacaklarını, beni bu şekilde kandıramayacaklarını) söylüyordum. Ben, (Ya kendilerini kandırıyorlar ya da beni kandırmaya çalışıyorlar) diye düşünüyordum. Zaman gösterdi ki bunlar kendilerini kandırmışlar. Nitekim bunların hepsi tasfiye edildi."


Öcalan, "Hilmi Özkök'ü de zehirlemeye çalıştıkları söyleniyor. İki ekip var. Bunlar arasındaki çatışmadır bu. Bu operasyonla Kemalistleri mi tasfiye ediyorlar. Aslında konu bu değil. Amerika her iki grubu da çatıştırıyor" iddiasında bulundu.

Kaynak: CHA