Ocak'ta Toplantı Var

Ocak'ta Toplantı Var

Korsan Albümler ve İnternetten Müzik İndirme Yüzünden Geçen Yıl 24 Milyon Olan Albüm Satışları, Bu Yıl 15 Milyona Düştü.

Ocak'ta Toplantı Var

KORSAN ALBÜMLER VE İNTERNETTEN MÜZİK İNDİRME YÜZÜNDEN GEÇEN YIL 24 MİLYON OLAN ALBÜM SATIŞLARI, BU YIL 15 MİLYONA DÜŞTÜ.

Korsan kaset, CD satışları yıllardır sanatçıları vuruyordu. Bir de buna internetten şarkı indirme eklenince daha da vahim durumlar ortaya çıktı. Kültür Bakanlığı'ndan alınan bandrol sayısı geçen yıl 24 milyonken bu yıl 15 milyona geriledi. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, "Bu yaşanan bir faciadır, müzik piyasasının bittiğinin resmidir. Teknolojinin gelişmesi, müzik piyasasını vurdu" dedi. Korsanla mücadeleyle ilgili yasanın 2004'te çıktığını, açıkta satışın azaldığını ancak "korsanın iş yerlerinin içine girmeye başladığını" belirten Çelik, müzik eseri satan yerlerin bakanlıktan sertifika almaları gerektiğini söyledi.

Çelik şöyle konuştu; "Sanatçılar artık albüm yapmıyorlar. 2000'de 2 bin 200, 2004 ve 2005'te 1100, 2006'da 1065 sanatçı albüm yapmış ancak 2007'de şu an yüzde 30'a yakın bir kayıp var. Sanatçılarda ciddi bir küskünlük sözkonusu.' Meslek birliklerinin, internet üzerinden sürekli olayı takip ettiğini belirten Çelik, 'Bin civarında bu tür MP3 sitesi kapatıldı. Ancak, A sitesi kapanıyor, B diye bir sitesi açılıyor. Şimdi onun önüne geçmek için düz enleme yapmamız gerekiyor' diye konuştu.

DEV İSİMLER KORSANDAN MAĞDUR

Sanatçıların korsanla mücadelesi uzun yıllardır devam ediyor. Aralarında Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş gibi isimler sorunlarını iletmek üzere Ankara'ya gitmişti. TBMM'deki parti temsilcilerini ve hükümet yetkililerini ziyaret eden sanatçılar, bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini vurgulamışlardı. Ancak geçen zaman ve yetesiz alınan önlemler müzik piyasasının daha da kötüye gitmesine neden oldu. İşte size korsandan her zaman etkilendiklerini ve albüm satışlarının büyük düşüş yaşadığını söyleyen ünlü simalardan bazıları: İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Sibel Can, Ebru Gündeş, Yavuz Bingöl, Gülben Ergen, Kayahan, İsmail YK, Kenan Doğulu, Serdar Ortaç, Mahsun Kırmızıgül, Orhan Gencebay, Adnan Şenses, Muazzez Ersoy, Demet Akalın, Hande Yener, Nilüfer.

Kaynak: Gecce