Obruk Barajı'nda Sona Doğru

Obruk Barajı'nda Sona Doğru

Çorum'da Yapımı Devam Eden Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali'nde 2007 Yılında Elektrik Üretilecek.

Obruk Barajı'nda Sona Doğru

Çorum'da yapımı devam eden Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali'nde 2007 yılında elektrik üretilecek.

Çorum'da yapımına 1996 yılında başlanan ve yaklaşık 300 milyon dolara mal olan Obruk Barajı Hidroelektrik Santrali'nde (HES), ekim ayı içinde deneme amaçlı olarak enerji üretimine başlanması hedefleniyor. Çorum'un İskilip İlçesi ile Dodurga İlçesi arasında yer alan bölgede inşa edilen Obruk Barajı HES ile yıllık 473 milyon kilowatsaat (kwt) enerji üretim kapasitesine sahip olacak, barajın faaliyete geçmesiyle bölgede bulunan 6 bin 750 hektarlık tarım arazisi de sulamaya açılacak.

Obruk Barajı Proje Müdürü İsmail Hakkı Şenöz, 28 Kasım 1995 tarihinde ihale edilerek 29 Şubat 1996 tarihinde inşaatına başlanan Kızılırmak Nehri üzerindeki Obruk HES'in 2008 Haziran ayında tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Elektro mekanik teçhizatının alımı için açılan ihaleyi kazanan Çinli firmanın 2006 yılında başladığı çalışmalar kapsamında 4 enerji üretim ünitesinin birincisinden Ekim 2007'de, son ünitedense Haziran 2008'de enerji alınarak ulusal sisteme bağlanacağını ifade eden Şenöz, kurulu gücü 200 megawatt olan Obruk HES'in yıllık enerji üretim kapasitesinin de 473 milyon kwh olacağını ve bu miktarın Çorum ilinin yıllık enerji tüketiminden daha fazla olduğunu kaydetti.

Obruk Barajı'nın su tutma programının da hazır olduğunu dile getiren İsmail Hakkı Şenöz, "Obruk Barajı ve HES, Obruk Köyü'nün 2 kilometre güneyinde Kızılırmak nehri üzerinde inşa edildi. 661 milyon metreküp su depolanacak olan 202 MW kurulu güçteki Obruk HES vasıtasıyla yılda ortalama 473 milyon kwh enerji üretilmesi öngörülüyor. Ayrıca projeyle 6 bin 741 hektar arazinin sulanması sağlanacak. Baraj gövdesi temelden 127 metre yüksekliğinde, zonlu dolgu tipinde olup gövde dolgu hacmi 12 milyon metreküp. Derivasyon tüneli 655 metre uzunluğunda 10 metre çapında ve dairesel kesitli" şeklinde bilgi verdi.

Obruk Barajı'nda hidroelektrik santralinin tamamlanmasının ardından elektrik üretimine geçilecek. Barajda ikinci etap çalışması olarak da sulama projesi için çalışmalar başlayacak. Barajdan, İskilip, Osmancık ve Dodurga arazileri kuru tarımdan sulu tarıma geçirilecek.

(BÖ-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA