Obruk Barajı Çorum'un Turizm Merkezi Olacak
Haberler » Güncel » Haber

Obruk Barajı Çorum'un Turizm Merkezi Olacak

Çorum'da Enerji Üretimi ve Sulama Amacıyla Kurulan Obruk Barajı Turizm Alanında da Gelecek Vadediyor. Baraj; Su Sporları, Balıkçılık, Kıyı Tesisleri ve Piknik Alanları Gibi Projelerle Turizme Açılacak.

Obruk Barajı Çorum'un Turizm Merkezi Olacak

Çorum'da enerji üretimi ve sulama amacıyla kurulan Obruk Barajı turizm alanında da gelecek vadediyor. Baraj; su sporları, balıkçılık, kıyı tesisleri ve piknik alanları gibi projelerle turizme açılacak.

İskilip ile Oğuzlar ilçesi arasındaki vadiye kurulan Obruk Barajı ve Hidro Elektrik Santrali (HES), 32 kilometrelik uzunluğu ile bölgenin çehresini değiştirdi. Devlete 1 milyar liraya malolan Obruk Barajı'ndaki su seviyesi hergeçen gün yükselirken, dolduğunda 661 milyon metreküp su toplayacak havzanın manzarası da görenleri kendine hayran bırakıyor. Çorum, Oğuzlar, İskilip ve çevre ilçelerde yaşayan çok sayıda vatandaş, hafta sonlarında baraj kenarına akın ederek hem piknik yapıyor, hem de balık tutuyor. Obruk'a gösterilen büyük ilgiden yola çıkan İskilip Kaymakamlığı, barajın ilçe sınırlarında kalan bölümlerinde turizm projeleri üretmeye hazırlanıyor.

Önceki gün baraj çevresinde incelemelerde bulunan İskilip Kaymakamı Mehmet Yılmaz, coğrafi yapı ve özellikleri hakkında bilgi aldı. Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte havzada yapılabilecek çalışmaları değerlendiren Yılmaz, kıyı şeridinde hazineye ait arsalarda incelemelerde bulundu. Mal Müdürlüğü ve Milli Emlak yetkilileri ile çalışmalar yapan Yılmaz, baraj gölünün cazibe merkezi haline getirilmesi için ön hazırlıkları başlattı.

Yapılması planlanan projelerin turizm açısından bölgeye önemli bir hareketlilik kazandıracağını ifade eden Yılmaz, İskilip köprüsü çevresinin su sporları için elverişli olduğunu ve balıkçılık alanın da önemli çalışmaların yapılabileceğini vurguladı. Yılmaz, "Baraj Çorum'un güzel bir gerdanlığı olacak. Çorum'a ve ilçelerine her alanda çok büyük katkısı olacak. Sadece enerji ve sulama değil burayı turizm alanında da canlandırmak gerekir. Hitit Üniversitesi ile görüşüyoruz. Üniversite bölgede tesisler kurabilir. Her yöne açık bir baraj. En iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir." dedi.

Baraj gölünde geziler düzenlenmesi amacıyla ilçe kaymakamlığı tarafından özel bir şirketten tekne temin edildi. İskilip Halk Eğitim Merkezi'nde bakıma alınan tekne, yakın bir zamanda suya indirilecek.OĞUZLAR'DA TESİSLER KURULMAYA BAŞLANDI

Görünüşüyle adeta boğazı anımsatan Obruk Barajı, Oğuzlar ilçesindeki müteşebbisler tarafından değerlendirilmeye başlandı. İlçe halkı kıyı şeridine baraj manzaralı tesisler yapıyor. Tesislerde fastfood tarzı satış yapmayı hedefleyen vatandaşlar, Obruk'un ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade ettiler. Oğuzlar Belediye Başkanı Ali Uyanık ise, barajın ilk yapılmaya başlandığında cevizlik ve tarım arazilerinin kamulaştırılması nedeniyle vatandaşların aşırı göç ettiğini söyledi. Uyanık, şunları söyledi:

"Ancak şuanda baraja su tutulmasıyla birlikte bölgede yeni iş alanları oluştu ve doğal bir turizm mekanı haline geldi. Bölgede ciddi projeler hazırlıyoruz, turizm ve ekonomi alanında önemli girdiler sağlanacağına inanıyorum." (CİHAN)