Obezler ve Aşırı Külolular, Küresel Isınmayı Artırıyor

Obezler ve Aşırı Külolular, Küresel Isınmayı Artırıyor

Obez Hastalarının ve Aşırı Kilolu İnsanların, Küresel Isınmaya Katkı Yaptıkları Belirtildi. Uzmanlar, Zayıf veya Normal Külolu Kişilerin Daha Az Yedikleri ve Bir Yere Ulaşmak İçin Araca Daha Az İhtiyaç Duydukları İçin, Daha Zayıf Halk Daha Az Yakıt ve Daha Az Tarım Faaliyeti Anlamına Geldiğine Dikkat Çekti.

Obezler ve Aşırı Külolular, Küresel Isınmayı Artırıyor

Obez hastalarının ve aşırı kilolu insanların, küresel ısınmaya katkı yaptıkları belirtildi. Uzmanlar, zayıf veya normal külolu kişilerin daha az yedikleri ve bir yere ulaşmak için araca daha az ihtiyaç duydukları için, daha zayıf halk daha az yakıt ve daha az tarım faaliyeti anlamına geldiğine dikkat çekti. Uzmanlar, sera gazı emisyonunun yüzde 20'sinin tarımdan kaynaklandığını ve yakıt kullanımının da küresel ısınmaya etkisi olduğunu belirterek, obezlerin ve aşırı küloluların dolaylı yoldan küresel ısınmanın artmasını sağladığına dikkat çektiler.

Londra Tropikal Tıp ve Hijyen Okulu'ndan bir uzman heyetin gerçekleştirdiği araştırmada obez hastalarının ve aşırı kiloluların, kendilerini ve yedikleri gıdaları taşımak için daha fazla yakıta ihtiyacı oldukları belirtildi. İnsanların daha da şişman olmalarının problemi daha da kötüleştireceğine dikkat çeken uzmanlar, aynı zamanda buna gıda kıtlıkları ve yüksek enerji ücretlerinin de eklenebileceğini belirttiler.

Lancet dergisine konuyla ilgili gerçekleştirdikleri araştırmaları hakkında bir makale yazan Phil Edwards ve Ian Roberts adlı iki araştırmacı, "Giderek daha da ağırlaşıyoruz ve bu bir küresel sorumluktur" değerlendirmesinde bulundular.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamlarına göre dünyada 400 milyon yetişkin obez hastası bulunuyor. WHO, 2025 yılına gelindiğinde aşırı kilolu insanların sayısının 2,3 milyar, obezlerin sayısının ise 700 milyonun üzerinde olacağını tahmin ediyor.

Edwards ve Roberts, gerçekleştirdikleri araştırmada global popülasyonun yüzde 40'ını obez olarak sabitlemiş. Buna göre bazı uluslar bu sabite yaklaşırken, bazılarının ise ortalamada geçtikleri ortaya çıkmış. Dergide yer alan sonuçlara göre obezite hastaları, günlük ihtiyaç duydukları enerjiyi elde etmek için 1,680 kaloriye, günlük aktivitilerini yerine getirmek için ise 1,280 kaloriye ihtiyaç duyuyor. Bu rakam, obez olmayanlarla kıyaslandığında yüzde 18 daha fazla.

Zayıf kişiler daha az yedikleri ve bir yere ulaşmak için araca daha az ihtiyaç duydukları için, bu da daha zayıf halk daha az yakıt ve daha az tarım faaliyeti anlamına geliyor. Uzmanlar, burada sera gazı emisyonunu yüzde 20'sinin tarımdan kaynaklandığını hatırlatıyorlar.

Uzmanlar, bir sonraki adımın ise obezlerin daha fazla yakıta ve tarım faaliyetine ihtiyaç duymalarının, küresel ısınmaya etkilerinin rakamsal olarak ölçülmesi olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, dengeli beslenmeyi teşvik etmenin, gıdaya olan talebi ve gıda fiyatlarını da azaltacağını vurguluyorlar.