Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı Masaya Yatırılacak

Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı Masaya Yatırılacak

Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı sempozyumunda, Türk mutfağında tüketilen yemeklerde obeziteyle ilgili yapılabilecek değişimler tartışılacak.

Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı Masaya Yatırılacak

Okan Üniversitesinde düzenlenecek "Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı" sempozyumunda, giderek artan obezite nedeniyle piyasaya sürülen hazır besinler, Türk mutfağında tüketilen yemeklerde obeziteyle ilgili yapılabilecek değişimler gibi birçok konu tartışılacak.

Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Obezite Yönetiminde Tük Mutfağı" sempozyumunun, 24 Ekim Perşembe günü üniversitenin Tuzla Yerleşkesi'ndeki Mevlana Konferans Salonu'nda gerçekleştirileceğini belirtti.

Dünya Gıda Günü kutlamaları çerçevesinde yapılacak sempozyumda obeziteye birkaç farklı noktadan yaklaşacaklarını dile getiren Merdol, şunları kaydetti:

"Giderek artan obezite nedeniyle piyasaya sürülen hazır besinler ve obezite tedavisinde kullanılan bazı medikal yöntemlerin olumsuz sonuçları tüketicinin aklını karıştırmaya ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimleri zorlaştırmaya başlamıştır. Üniversitenin, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Gıda Mühendisliği bölümlerinin işbirliğinde düzenlenen bu sempozyumda piyasaya birbiri ardına sürülen besinleri üreten firmaların etik sorumlulukları, diyetisyenlerin tüketicinin bilinçlendirilmesindeki rolleri ve sorumlulukları, medikal sorunların obeziteye katkısı ve çözüm yolları, Türk mutfağında tüketilen yemeklerde obezite nedeniyle yapılabilecek değişimler, Türk mutfağının ülke dışında tanıtımı için yapılması gerekenler, organik gıdalar ve gıda güvenliği gibi konular masaya yatırılacak."

Merdol,  Avrupa Diyetetik Dernekleri Federasyonu ve Plymouth Üniversitesi Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Anne de Looy'un da aralarında bulunduğu birçok uzmanlar tarafından sunumlar yapılacağını belirterek, obezite yönetimindeki Türk mutfağının tartışılacağını ifade etti. - İstanbul