Obama, Süper Delege Sayısında Clinton'a Yaklaştı

Obama, Süper Delege Sayısında Clinton'a Yaklaştı

Amerika'da Demokrat Parti'nin Başkan Adayı Olabilmek İçin Yarışan Barack Obama, Rakibi Hilalry Clinton ile Arasında Olan Süper Delege Farkını Giderek Kapatıyor. İki İsmin Ön Seçimlerde Birbirlerine Üstünlük Sağlayamaması Üzerine Sonucu Süper Delegelerin Belirleyeceğini Oratay Çıkması Üzerine İki Aday da Bu Yönde Çalışmalarını Hızlandırırken, Son Olarak Obama'ya Dört Süper Delege Daha Destek Ver...

Obama, Süper Delege Sayısında Clinton'a Yaklaştı

Amerika'da Demokrat Parti'nin Başkan adayı olabilmek için yarışan Barack Obama, rakibi Hilalry Clinton ile arasında olan süper delege farkını giderek kapatıyor. İki ismin ön seçimlerde birbirlerine üstünlük sağlayamaması üzerine sonucu süper delegelerin belirleyeceğini oratay çıkması üzerine iki aday da bu yönde çalışmalarını hızlandırırken, son olarak Obama'ya dört süper delege daha destek verdi. Obama'ya desteğini açıklayan bu süper delegeler arasında ilk başlarda Clinton'a destek vermiş bir isim de bulunuyor.

Obama'nın kampanyasından yapılan açıklamada California Demokratik Ulusal Kongre üyesi ve süper delege Ed Espinoza'nın, siyahi adaya destek verdiği belirtildi. Bir diğer süper delege Peter DeFazio da The Oregonian gazetesine yaptığı açıklamada Obama'yı destekleyeceğini söyledi.

Obama'ya desteğini açıklayanlar arasında ayrıca önseçimlerin başlangıcında Hilalry clinton'ı destekleyen bir süper delege bulunuyor. New Jersey'li Demokrat Donald Payne, desteğinin Obama'ya doğru değiştiğini açıkladı.

Bugün Obama'ya desteğini açıklayan bir diğer süper delege ise 600 binden fazla üyesi bulunan Amerikan Hükümeti Çalışanları Federasyonu Başkanı John Gage oldu.

Her iki adayın da adaylığını kesinleştirmesi için 2 bin 25 delegeye ihtiyacı var. Obama, bugüne kadar bin 856 delegenin desteğini aldı. Clinton ise bin 691'de kaldı.

Süper delege açısından ise Clinton önde bulunuyor. Ancak Obama, bugün gelen desteklerle birlikte farkı kapattı. Son desteklerle birlikte süper delegelerinin sayısını 264'e yükseltti. Clinton'ın ise 167 süper delegesi bulunuyor. Bu fark, önseçimlerini başladığı dönemde bir ara 100 delegeye kadar çıkmıştı.

Kaynak: CHA