Obama-Putin Görüşmesi

Obama-Putin Görüşmesi

Beyaz Saray: "(Obama, Putin'e) Ukrayna’yı daha fazla istikrarsızlaştıran ayrılıkçı ve militanları desteklemeye devam etmek ve sınır ötesine silah ve materyal tedarikine müsaade etmek yerine barışı desteklemesi çağrısında bulundu"

Obama-Putin Görüşmesi

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın, telefonda görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna'da barışı desteklemesi çağrısında bulunduğunu bildirdi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, Obama'nın görüşmede Putin'e, "Ukrayna'yı daha fazla istikrarsızlaştıran ayrılıkçı ve militanları desteklemeye devam etmek ve sınır ötesine silah ve materyal tedarikine müsaade etmek yerine barışı desteklemesi çağrısında bulunduğunu" söyledi.

Earnest, Obama'nın, Putin'den, kişisel olarak, doğu Ukrayna'da istikrar ve barışı teşvik etmek için etkisini kullanmasını istediğini aktardı.

Ukrayna'da diplomatik çözümün hala mümkün olduğuna inandıklarını belirten Earnest, ancak Rusya'nın tansiyonu azaltıcı somut adımlar atmaması halinde ilave bedellerle yüz yüze kalacağını bildirdi. - Washington DC

Kaynak: AA