Obama'nın Danışmanları Almanya'da Türklerle Temasa Geçti

Obama'nın Danışmanları Almanya'da Türklerle Temasa Geçti

Demokratik Parti'nin ABD Başkan Adayı Barak Obama'nın Danışmanları Almanya'da Türklerle Bir Araya Geldi.

Obama'nın Danışmanları Almanya'da Türklerle Temasa Geçti

Demokratik Parti'nin ABD Başkan Adayı Barak Obama'nın danışmanları Almanya'da Türklerle bir araya geldi.

4 Kasım 2008'de ABD Başkanı olma yolunda hızla ilerleyen Obama'nın başkent Berlin'e gelen danışmanları Cassandra Q. Butts ve Spencer P. Boyer, Türklerle temasa geçti ve hukuk öğrencisi Zeynep Balazümbül'den Almanya'nın göç politikası hakkında bilgi aldı.

Berlin'in gözde mekanlarından birisinde buluşan Butts, Boyer ve Balazümbül, Alman hükümetinin göçmenlere bakışı üzerine görüştü. Yaklaşık 2 saat süren fikir alışverişinin ardından Balazümbül, özel açıklamalarda bulundu. Balazümbül, Obama'nın danışmanlarına Berlin Hür Üniversite'sinde hukuk eğitimi alan birisi olarak Almanya'daki Türklerin konumu üzerine bilgi aktardığını kaydetti. Londra'da yaptığı 6 aylık stajdan iki hafta önce Berlin'e dönen Balazümbül, Obama'nın danışmanlarının özellikle Berlin'de yaşayan Türklerin yaşam biçimi ile yakından ilgilendiklerini belirtti. Balazümbül, "Bana Almanya'da eğitim gören birisi olarak, Almanya'daki uyum politikası üzerine sorular sordular. Çok ilgililerdi. Oldukça enteresan sorular sordular. Benim beğendiğim ve beğenmediğim konularla ilgili bilgi sahibi olmak istediler. Onları anlattım" dedi.

Eleştirel yaklaştığı tüm noktaların önemle üzerinde durulduğunu kaydeden Balazümbül, Butts ve Boyer'in kendisine Almanya'da ilginç buldukları noktalar hakkında bilgi verdiklerini ifade etti. Balazümbül, "Bana kendilerinin Almanya'da enteresan buldukları konular hakkında görüş belirttiler. Almanya'da yaşayan Türklerin kendilerini Alman olarak görmediklerini anlattılar ve benim bu konuda ne düşüncemi sordular. Daha önceden uyum zirvesine katılmış olmam onların dikkatlerini çekmiş. Ancak uyum zirvesi ile ilgili bana soru sormadılar. Umarım gelecekte de onları bir daha görebilirim" açıklamasında bulundu.

Danışmanların Almanya'da yaşayan Türklerle ilgili bilgileri kendi projelerinde kullanmak üzere topladıklarını anlatan Balazümbül, bu bilgilerin proje kapsamında değerlendirileceğini aktardı. Balazümbül, "Avrupa'daki uyum politikaları üzerine de araştırmalar yapıyorlarmış. Bu araştırma sonuçlarını ABD'deki uyum politikası ile karşılaştırmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

(SE-DD-DD-NÇ-D)

Kaynak: İHA