Obama, Küba Politikasının Değişeceğini Söyledi; Mccain'e Yüklendi

Obama, Küba Politikasının Değişeceğini Söyledi; Mccain'e Yüklendi

Amerika'da Demokrat Parti'nin Başkan Adayı Olmaya Çok Yaklaşan Senatör Barack Obama, Eleştirilerini Parti İçindeki Rakibinden Çok Cumhuriyetçi Parti'nin Kesinleşen Adayına Yöneltti.

Obama, Küba Politikasının Değişeceğini Söyledi; Mccain'e Yüklendi

Amerika'da Demokrat Parti'nin başkan adayı olmaya çok yaklaşan Senatör Barack Obama, eleştirilerini parti içindeki rakibinden çok Cumhuriyetçi Parti'nin kesinleşen adayına yöneltti.

Küba ile doğrudan diplomatik ilişkiler kurulması yönünde zaman ve mekan belirleyeceğini söyleyen Obama, Miami'de yaptığı konuşmada başarısız olan politikalarından dolayı Cumhuriyetçi aday John McCain'i eleştirdi.

ABD'ye düşman olan ülkelerin liderleriyle görüşmeye istekli olduğunu kaydeden Obama, bunlar arasında İran ve Küba'nın da bulunduğunu söyledi. Senatör McCain, hafta içinde Miami'de yaptığı açıklamada Obama'nın daha önce bu minvalde yaptığı teklifleri eleştirmiş ve Küba'ya yönelik sıkı ambargoyu devam ettireceklerini ifade etmişti.

Her iki adayın da bu açıklamalarıyla kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde önemli bir yere sahip olan Florida eyaletindeki seçmenleri hedef aldığı belirtiliyor.

Obama, Miami'deki açıklamasında, ayrıca, McCain'in, kendi duruşunu bozduğunu söyledi. Obama, "McCain ülkeyi dolaşarak benim Raul Castro ile görüşmeyi ne kadar çok istediğimi anlatıyor, sanki ben öylesine sosyal bir toplantı istiyormuşum." gibi ifadelerini kullandı.

Obama, "Benim kastettiğim bu değil, bunu MCCain de bliiyor." diye ekledi.

Obama, konuşmasında kim olduğunu belirtmeksizin Komünist Küba ile doğrudan diplomasi kurulması çağrısında bulundu.