Obama'dan Avrupa ve Ortadoğu'ya Yüksek Profilli Ziyaret

Obama'dan Avrupa ve Ortadoğu'ya Yüksek Profilli Ziyaret

ABD'de Demokrat Parti'den Başkan Adaylığını Garantileyen Barack Obama, Irak ve Afganistan'ı da İçeren Avrupa ve Ortadoğu'ya Yönelik Yüksek Profilli İlk Ziyaretiyle, Dış Politikada Deneyimsiz Olduğu Yönündeki Eleştirilere Cevap Vermeyi Amaçlıyor.

Obama'dan Avrupa ve Ortadoğu'ya Yüksek Profilli Ziyaret

ABD'de Demokrat Parti'den başkan adaylığını garantileyen Barack Obama, Irak ve Afganistan'ı da içeren Avrupa ve Ortadoğu'ya yönelik yüksek profilli ilk ziyaretiyle, dış politikada deneyimsiz olduğu yönündeki eleştirilere cevap vermeyi amaçlıyor.

Uluslararası diplomaside ABD Başkanı olarak önemli rol üstlenme ve ülkeye başkomutanlık etme kapasitesine sahip olduğunu göstermeyi hedefleyen Obama için bu gezi önemli bir sınav olacak. Obama'nın yapacağı en küçük bir gafın bile, üzerindeki ''deneyimsiz'' etiketini teyit etmekte kullanılması riski bulunuyor.

Yanlış bir adım, Obama'nın bu yıl Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimindeki rakibi Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain'in, ''Obama, Beyaz Saray'daki görev için çok riskli bir seçim'' görüşünü kuvvetlendirebilir.

Ancak gözlemciler Obama'nın bu riski göze alması gerektiğini belirtiyor ve ''Obama Başkan olmaya hazır olduğunu, ulusal güvenlik ve dış politikadan anladığını göstermeli'' diyor.

Güvenlik nedeniyle tam tarihleri açıklanmayan dış politika gezisi, 4 Kasım tarihindeki ABD Başkanlık seçimine dört aydan az bir süre kala gerçekleştirilmiş olacak. Obama'nın rakibi McCain ise, bir Vietnam Gazisi ve yılların Senatörü olarak, kuvvetli askeri ve dış politika geçmişiyle ön plana çıkıyor. Kamuoyu yoklamalarına göre Obama'nın dış politika deneyimine ilişkin Amerikan halkının şüpheli olduğu görülüyor. 46 yaşındaki Obama, 2005 yılından bu yana Illinois eyaletinin Demokrat Parti'den Senatörlüğünü yapıyor.

İlk büyük dış politika ziyaretinde Obama'nın Fransa, Almanya, İngiltere'yi de ziyaret etmesi öngörülüyor. Obama'nın İsrail ve Ürdün'ü de ziyareti öngörülüyor. Washington'daki yorumculara göre İsrail'i ziyaret, kendisine şüpheyle bakan bazı Yahudiler'in desteğini toplamakta fayda getirebilir.