NURİ PAKDİL HABERLERİ

Nuri Pakdil haber, Nuri Pakdil son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nuri Pakdil - 25.11.2015
Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı
Radyocu Talha Bora Öge'nin "Dua ile Şehitleri Anma Gecesi" programı kapsamında kent merkezi ve ilçelerde programlar düzenlendi.  27 Kasım'da, "Sükutun Sureti:  Nuri Pakdil Belgeseli" konulu gala gecesi ve 28 Kasım'da 18.
Nuri Pakdil - 20.11.2015
Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Günleri
"Fethi Gemuhluoğlu Dostluk Günleri", Sultanahmet'teki tarihi Kızlarağası Medresesi'nde başladı.
Nuri Pakdil - 19.11.2015
Başkentte Kültür Sanat
Nuri Pakdil'in yazdığı, Murat Demirbaş'ın yönettiği "Umut" 19 ve 21 Kasım'da İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde, Sevim Ak'ın yazdığı, Servet Aybar'ın oyunlaştırdığı "Horoz Adam ve Korsan" 24 Kasım'da, Federico Garcia Lorca'nın yazdığı, Turan Oflazoğlu'nun çevirdiği ve Ayşe Emel Mesci'nin rejisörlüğünü yaptığı "Bernarda Albanın Evi" 25 Kasım'da İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.
Nuri Pakdil - 12.11.2015
Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı
Radyocu Talha Bora Öge'nin yer alacağı "Dua ile Şehitleri Anma Gecesi" kapsamında kent merkezi ve ilçelerde programlar düzenlenecek, ayrıca "Sükutun Sureti:  Nuri Pakdil Belgeseli" konulu gala gecesi yapılacak.
Nuri Pakdil - 08.11.2015
Kudüs Şairi" Pakdil İstanbul'da
"Kudüs Şairi" olarak tanınan Nuri Pakdil, 34. TÜYAP Kitap Fuarı'nda kitaplarını imzalayacak.
Nuri Pakdil - 06.11.2015
34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Yarın Açılıyor
Fuarın Büyükada Salonu'nda Sibel Eraslan "Zamanı Kuran Kadınlar", Muammer Yıldız, Metin Celal, Fatih Erdoğan ve Aydın İleri "Okuima Kültürü Paydaşları ile Buluşuyor", Kınalıada Salonu'nda İdris Uluçay, Murat Pay ve Sinan Sertel "Küller ve Kemikler: Ahmet Uluçay Sineması", Ion Barbu ve Tan Oral "Romanya'dan Türkiye'ye Mizah" üzerine konuşacak.  Ahmet Nesin, Osman Altınışık, Ahmet Ümit, Ali Haydar Haksal, Altan Öymen, Ara Güler, Nuri Pakdil ve Acar Baltaş'ın yanısıra çok sayıda yazar fuarın ilk gününde imza gününe katılacak.
Nuri Pakdil - 05.11.2015
Anadolu Buluşmaları"
Etkinliğe katılan Ali Haydar Haksal, çocukluğunda, dedesinin kütüphanesinin okuma alışkanlığı edinmesinde büyük etken olduğuna vurgu yaparak, "Dedem İsmail Hakkı'nın, 'Benim kitaplarımı dağıtmayın. Buna, aile içinde sahip çıkacaklar' diye bir vasiyeti vardı. Bizim de kitap merakımız böyle vuku buldu" dedi.  Babasının vefatından dolayı, kısa süre ara verdiği eğitimine, Elazığ'daki bir imam hatip ortaokulunda devam ettiğini aktaran Haksal, şunları kaydetti: "Annemin fitre ve zekatlardan gönderdiği paralarla, yemeyip, içmeyip kitap alıyordum. Eve döndüğümde, valizim kitap dolu olurdu. Tatillerde eve döndüğümde dahi, annem arkadaşlarımla vakit geçirmemi önerdiği halde, kapanıp kitap okurdum. Bu esnada masallar, şiirler yazardım. 1973'te Milli Gazete'deki öykü yarışmasında 'Tıkırtı' öyküm ödül aldı. Yeni Asya Gazetesi'nde şiirlerim yayınlandı. İmam hatip dönemim böyle tamamlandı." Haksal:  "Nuri Pakdil, Edebiyat Dergisi'nde denememle ilgili bir inceleme yazmıştı" Yazar Haksal, üniversite yıllarında Nuri Pakdil, Rasim Özdenören ve Erdem Bayazıt'ın bulunduğu Edebiyat Dergisi'ni ilgiyle takip ettiğini dile getirerek, bir müddet sonra dergiye ulaşamayınca Nuri Pakdil'e mektup yazdığını ve Pakdil'in cevabında dergi için yönlendirdiğini söyledi.
Nuri Pakdil - 05.11.2015
Başkentte Kültür Sanat
Anton Çehov'un yazdığı, Yılmaz Gruda'nın çevirdiği ve Aclan Büyüktürkoğlu'nun yönettiği "Kuğu'nun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi" bu akşam, yarın ve 7 Kasım'da; Güner Sümer'in yazdığı, Olcay Poyraz'ın yönettiği "Hüzzam" 10-11 Kasım'da Oda Tiyatrosu'nda; Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği "İyiyim" yarın akşam ve 8 Kasım'da; Sönmez Atasoy'un yazdığı, Mustafa Kurt'un yazdığı "Bizim Yunus" 10 Kasım'da Stüdyo Sahne'de; Patrick Süskind'in yazdığı, Hale Kuntay'ın çevirdiği, Metin Belgin'in yönettiği "Kontrabas" bu akşam, yarın ve 7 Kasım'da Ziraat Sahnesi'nde, 10 ve 11 Kasım'da Tatbikat Sahnesinde; Nuri Pakdil'in yazdığı, Murat Demirbaş'ın yönettiği "Umut"  bu akşam, yarın ve 7 Kasım'da; Sevim Ak'ın yazdığı, Servet Aybar'ın oyunlaştırdığı "Horoz Adam ve Korsan" 10 Kasım'da; Peter Turrini'nin yazdığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın çevirdiği, Murat Çidamlı'nın yönettiği "Nihayet Bitti" 11 Kasım'da İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde; Jordi Galceran'ın yazdığı, Sinan Pekinton'un yönettiği "Grönholm Metodu" bu akşam, yarın, 7 ve 8 Kasım'da; Sait Faik Abasıyanık'ın yazdığı, Murat Çidamlı'nın yönettiği "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye" 10 ve 11 Kasım'da Şinasi Sahnesi'nde sahnelenecek.
Nuri Pakdil - 31.10.2015
Kurtuba Şiir Akşamları'nda Erdem Bayazıt Anıldı
Bütün dergilere abone olduğu için kendi evinin bir merkez olduğunu söyleyen, Özdenören, şunları aktardı: "Güncel edebiyatı bizim evde izlerlerdi. Uzunoluk'taydı ev. Dergiler, masanın üzerinde olurdu. Erdem, bir bakışta hangi dergide hangi şiir olduğunu (bilerek), 'Bak burada mühim bir şiir var' derdi. Ezberlerdi o şiirleri. Sonra ezberlediği şiirleri, ilgi duyduğu kızın sokağında gür sesiyle okurdu. Ben ona şiir avcısı derdim. O da bana ayrıntı avcısı derdi. Erdem'in sesi davudi bir sesti. Diksiyonu da muntazamdır." Nuri Pakdil'in Hamle Dergisi'nin üzerinde büyük etkisi olduğunu söyleyen Özdenören, "Liseye kayıt olurken Ömer Seyfettin'in bütün külliyatını ezberlemiştim.
Nuri Pakdil - 29.10.2015
Başkentte Kültür Sanat
Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği "İyiyim" 3 Kasım'da Stüdyo Sahne'de; Patrick Süskind'in yazdığı, Hale Kuntay'ın çevirdiği, Metin Belgin'in yönettiği "Kontrabas" bu akşam, yarın ve 31 Ekim'de Ziraat Sahnesi'nde; Sait Faik Abasıyanık'ın yazdığı, Murat Çidamlı'nın yönettiği "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye" bu akşam ve 31 Ekim'de; Nuri Pakdil'in yazdığı, Murat Demirbaş'ın yönettiği "Umut"  4 Kasım'da İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde; Jordi Galceran'ın yazdığı, Sinan Pekinton'un yönettiği "Grönholm Metodu" bu akşam, yarın, 31 Ekim, 3-4 Kasım'da Şinasi Sahnesi'nde sahnelenecek.
Nuri Pakdil - 16.10.2015
Edebiyat Mevsimi'nde Dergilerin Rüzgarı Esecek
KAAN BURAK ŞEN - Bu yıl 7.si gerçekleştirilen Edebiyat Mevsimi'nin teması "Hür Tefekkürün Kalesi: Dergiler" olarak belirlendi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, etkinliğin 19 Ekim'de başlayacağını dile getirdi.  Bıyıklı, büyük edebiyatçıların ve önemli kalemlerin çoğunun dergilerde yetiştiklerine vurgu yaparak, "Necip Fazıl'ın 'Büyükdoğu Dergisi', Sezai Karakoç'un 'Diriliş Dergisi', Nurettin Topçu'nun 'Hareket Dergisi', Nuri Pakdil'in 'Edebiyat Dergisi' ve Cahit Zarifoğlu ile arkadaşlarının 'Mavera Dergisi', yüzlerce yazarın yetişmesine katkıda bulunmuş, bu ülkenin kültür hayatında çığır açmışlardır.
Nuri Pakdil - 15.10.2015
İstanbullular İçin Edebiyat Mevsimi Başlıyor
Festival tadındaki bu edebiyat şenliğinde, edebiyat dünyasının önemli dergi ve dergicilerinin konuşulacağı özel oturumlar yapılacak. Araştırmacılar için kaynak niteliğindeki bu özel oturumların başlıkları ise şu şekildedir: "Nurettin Topçu Hareket Dergisi"; "Ahmet Kabaklı ve Dergiciliği"; "İsmet Özel ve Dergiciliği"; "Necip Fazıl ve Büyük Doğu Dergisi", "Osman Yüksel ve Serdengeçti Dergisi"; "Dergiler Şiir ve Şiir Dergiciliği"; "Dergiler ve Hatıralar"; "Nurettin Durman ve Düş Çınarı Dergisi"; "Sezai Karakoç ve Diriliş Dergisi"; "İkindi Yazıları" ve "Nuri Pakdil ve Dergiciliği".
Nuri Pakdil - 08.10.2015
Başkentte Kültür Sanat
ADT ise Pervin Ünalp'ın yazıp yönettiği "Kuaförde Bir Gün" ile 13-14 Ekim'de Altındağ Sahnesinde, Refik Erduran'ın yazdığı, Ali Hürol'un rejisörlüğünü yaptığı "Ramiz ile Jülide" bu akşam, yarın, 10-11 Ekim'de Küçük Tiyatro'da, Anton Çehov'un yazdığı, Aclan Büyüktürkoğlu'nu yönettiği "Kuğunun şarkısı bir evlenme teklifi" 13-14 Ekim'de Oda Tiyatrosunda sahnelenecek. Şirin Aktemur'un yazdığı, Umut Toprak'ın yönettiği "Neşe, dert, aşk" 13-14 Ekim'de Küçük Tiyatroda, Patrick Suskind'in yazdığı, Metin Belgin yönettiği "Kontrabas" bu akşam, yarın ve 10 Ekim'de Oda Tiyatrosunda, Nuri Pakdil'in yazdığı, Murat Demirbaş'ın yönettiği "Umut" bu akşam ve 10 Ekim'de İrfan Şahinbaş Sahnesinde, Peter Turrini'nin yazdığı, Murat Çidamlı'nın yönettiği "Nihayet Bitti" 14 Ekim'de İrfan Şahinbaş Sahnesinde, Gülşen Karakadıoğlu'nun yazdığı, Vacide Öksüzcü'nün yönettiği "Nehir" bu akşam, yarın, 10 ve 11 Ekim'de, Jordi Galceran'ın yazdığı, Sinan Pekinton'un yönettiği "Grönholm Metodu" 13-14 Ekim'de Şinası Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.
Nuri Pakdil - 04.10.2015
Tahran'da "Türkiye Kültür ve Sanat Haftası"
Ay, Türk şairlerinden Nuri Pakdil'i bu kopuşu bağlamaya çalışan şairlerinden biri olarak andı.
Nuri Pakdil - 02.06.2015
Necip Fazıl Kısakürek Söyleşisi İzmir'de Düzenlendi
Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şubesi, 'Düşünce ve Gönül Dünyamızın Mimarları' söyleşilerinin 5'nicisini gerçekleştirdi. Konak Hisar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesindeki söyleşiye konuşmacı olarak katılan yazar Ali Haydar Haksal, şair, yazar ve düşünür Necip Fazıl Kısakürek'i anlattı. Haksal, Necip Fazıl Kısakürek'in yazarlık serüveninden, fikir ve duygu bakımından beslendiği kaynaklardan, yetiştiği çevreden, aydınlara bakışından ve medeniyet tasavvurundan söz ederek dinleyenlere unutulmaz bir bilgi ziyafeti çekti. Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu şube tarafından düzenli olarak her hafta yapılan söyleşilerde Mehmet Akif İnan, Nuri Pakdil, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören ve son olarak Necip Fazıl Kısakürek ele alındı.
Nuri Pakdil - 01.06.2015
Yedi Güzel Adam"Dan, Kitap Kafe'ye Ziyaret
Yedi Güzel Adam'lardan Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören ile AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından yaptırılan Kitap Kafe'yi ziyaret etti.
Nuri Pakdil - 25.05.2015
Kocaeli Kitap Fuarı Zirveye Demir Attı
YAZARLAR GEÇİDİ YAŞANDI Fuar boyunca Nuri Pakdil, Sadık Yalsızuçanlar, Ayşe Kulin, Rasim Özdenören, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Şimşirgil, Mustafa Armağan, Uğur Koşar, Hilmi Yavuz, Hanefi Avcı, Hayati İnanç, Canan Karatay, Bejan Matur, Engin Noyan, Sevda Türküsev, Sunay Akın, Talha Uğurluel, Senai Demirci, Yusuf Kaplan, Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Ali Bulut, Balçiçek İlter, Bülent Akyürek, Ceyhun Yılmaz, Erdal Demirkıran, İbrahim Tenekeci, Kahraman Tazeoğlu, Zahide Yetiş, Ahmet Ümit, Abdurrahman Dilipak, Doğan Cüceloğlu, İsmail KıIıçarslan, Kadir Mısıroğlu gibi yüzlerce seçkin yazar okurlarıyla buluştu.
Nuri Pakdil - 25.05.2015
7. Kocaeli Kitap Fuarı Sona Erdi
Yazar Nuri Pakdil'in onur konuğu olduğu fuarda, yazarlar Ayşe Kulin, Rasim Özdenören, Ahmet Taşgetiren, Hanefi Avcı, Canan Karatay, Bejan Matur, Engin Noyan, Sunay Akın, Yusuf Kaplan, Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Ali Bulut, Balçiçek İlter, Bülent Akyürek, Doğan Cüceloğlu ve Kadir Mısıroğlu, ziyaretçilerle bir araya geldi.
Nuri Pakdil - 24.05.2015
7. Kocaeli Kitap Fuarı Sona Erdi
Yazar Nuri Pakdil'in onur konuğu olduğu fuarda, Ayşe Kulin, Rasim Özdenören, Ahmet Taşgetiren, Hanefi Avcı, Canan Karatay, Bejan Matur, Engin Noyan, Sunay Akın, Yusuf Kaplan, Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Ali Bulut, Balçiçek İlter, Bülent Akyürek, Doğan Cüceloğlu ve Kadir Mısıroğlu, ziyaretçilerle bir araya geldi.
Nuri Pakdil - 22.05.2015
Şiir Atölyesi Eyüp İmam Hatip Lisesi'nde
İlk yazdığı şiirleri Nuri Pakdil ve çevresini tanıdıktan sonra yeterli görmediği için kitaplarına almadığını söyleyen Turan Koç, genç şairlerle beraber şiirin önemine değinerek atölyedeki öğrencilerin şiire bakış açılarını dinleyip onlara bilgi verdiler.
Nuri Pakdil - 16.05.2015
Dal Dal Kitap, Dal Kitap!
Bu yıl 16-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek 7. Kocaeli Kitap Fuarı'na 350 yayınevi, 42 sahaf ve 67 STK katılıyor. Fuara Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Bejan Matur, İclal Aydın, Hilmi Yavuz ve Canan Karatay gibi Türkiye'nin severek takip ettiği isimler katılırken fuarın bu yıl onur konuğu ise Nuri Pakdil oldu.
Nuri Pakdil - 16.05.2015
7. Kocaeli Kitap Fuarı" Başladı
Yedi Güzel Adam'dan biri olan Nuri Pakdil'in kitap fuarı için onur konuğu seçilmesini kadirşinaslık olarak değerlendiren Bakan Işık, "Nuri Pakdil'in düşünce yapısıyla, edebi kişiliği ve şiirleriyle çok yakından anlaşılması ve gelecek kuşaklar tarafından da çok daha iyi şekilde değerlendirilmesine ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.
Nuri Pakdil - 16.05.2015
7. Kocaeli Kitap Fuarı Kapılarını Tüm Kitapseverlere Açtı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, belediye başkanları ve protokol üyeleriyle vatandaşların katılımıyla açıldı. Törende, onur konuğu Nuri Pakdil konuşma yaptı.
Nuri Pakdil - 16.05.2015
Kocaeli Artık Kitap Şehri Oldu
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 7. Kocaeli Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar Merkez'inde düzenlenen törenle kapılarını kitapseverlere açtı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayları R. Sezer Katırcıoğlu, Sami Çakır, Yahya Coşkun, belediye başkanları ve protokol üyeleriyle vatandaşların katılımıyla açıldı. Törende Başkan Karaosmanoğlu tarafından onur konuğu Nuri Pakdil olacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nuri Pakdil Haberleri | Nuri Pakdil Kimdir - Haberler - Sayfa 9 - Nuri Pakdil haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Nuri Pakdil kimdir, hayatı ve biyografisi. Çomü'de Kudüs'ü Anlamak Toplantısı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.3.2021 02:30:49. #1.15#
title