Nurettin Demirtaş'ın Askeri Mahkemede Yargılanması

Nurettin Demirtaş'ın Askeri Mahkemede Yargılanması

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da Aralarında Bulunduğu ve 'Askerlikten Kurtulmak İçin Hile Yapmak' Suçundan Yargılanan 9 Kişi, Askeri Mahkeme Tarafından Bilirkişi Olarak Atanan Psikiyatr Tarafından Muayene Edildi.

Nurettin Demirtaş'ın Askeri Mahkemede Yargılanması

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu ve 'askerlikten kurtulmak için hile yapmak' suçundan yargılanan 9 kişi, askeri mahkeme tarafından bilirkişi olarak atanan psikiyatr tarafından muayene edildi.

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Spor Salonu'nda kurulan mahkemede görülen davanın 4. duruşmasına, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ve Van Milletvekili Fatma Kurtulan izleyici olarak katıldı. Mahkeme Başkanı Ahmet Erdem, bazı sanık avukatlarının müvekkillerinin psikolojik rahatsızlıklarının bulunup bulunmadığının tespiti için talepte bulunduklarını belirterek, Genelkurmay Başkanlığı Sağlık Komutanlığı Rapor Şube Müdürlüğü'nde görevli psikiyatr Hava Tabip Binbaşı Semih Dikkatli'nin mahkeme tarafından bilirkişi olarak atandığını söyledi. Hava Tabip Binbaşı Semih Dikkatli, mahkeme huzurunda yemin ettikten sonra duruşma sırasında sanıklar Nurettin Demirtaş, Ayhan S., Hasan Ş., İsmail S., Murat A., Nizamettin O., Ramazan B., Güven K. ve Eşref A.'yı kendi talepleri doğrultusunda muayene etti. Binbaşı Dikkatli, mahkeme tarafından tahsis edilen bir odada gerçekleştirilen muayenelere ilişkin sonuç ve değerlendirmeleri, sanıkların sayısının çok olması nedeniyle daha sonra mahkemeye yazılı olarak sunmak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini ve duruşmanın 28 Nisan Pazartesi günü saat 10.00'a ertelendiğini bildirdi.

(TB-CC-CC-Y)