Numan Kurtulmuş Cinsel İstismar Önergesiyle İlgili Ne Söyledi?

Numan Kurtulmuş Cinsel İstismar Önergesiyle İlgili Ne Söyledi?

Numan Kurtulmuş cinsel istismar önergesiyle ilgili ne söyledi? Numan Kurtulmuş'tan cinsel istismar önergesi açıklaması...

Numan Kurtulmuş Cinsel İstismar Önergesiyle İlgili Ne Söyledi?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cinsel istismar suçlarıyla ilgili önergeye ilişkin "Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır, kapsamayacaktır da. Bu konuda eğer CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bu teklifleri değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi. Cinsel istismar suçlarıyla ilgili önergeye ilişkin açıklamada bulunan Kurtulmuş, "Burada, sivil toplum kuruluşlarının, milletvekillerinin farklı grupların kanaat ve değerlendirmelerini Sayın Başbakanımız başta olmak üzere, cinsel istismar önergesini titizlikle gözden geçiriyoruz ve bunları değerlendiriyoruz. Önce şu yanlış anlamayı ortadan kaldırmak lazım. Bu yapılan düzenleme, bir ihtiyaca binaen, Türkiye'de var olan uygulamalardan, törelerden kaynaklanan vesaire birtakım uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmektedir. Cinsel istismar önergesi asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Bunun altını çizerek ifade etmek isterim, kapsamayacaktır da. Bu konuda eğer CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bu teklifleri değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz. Konu yarın TBMM'ye gelecek. Gruplar kendi aralarında, CHP ve MHP'nin başka bir teklifi varsa değerlendirilecek bir konu olarak gündeme getireceklerse bunları değerlendirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

AF DEĞİL HUKUKİ DÜZENLEMEDİR

Numan Kurtulmuş, CHP'li vekil Gök'ün 'af niteliğinde bir düzenlemedir' açıklaması üzerine, "Af değildir. Şu haliyle konuştuğumuz teklif, bir af değildir. Sadece hukuki düzenlemedir. CHP ve MHP, başka teklifleri varsa onu getirsinler, somut teklif üzerinden konuşalım." Şu anda ortada parlamentoya gelen tekliften başka bir teklifin olmadığını belirten Kurtulmuş, "Herhangi bir şey konuşulacaksa, CHP ve MHP'nin kendi teklifini getirmesinin en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Muhalefet partileri de bu konuda, somut olarak gelirse gözden geçirilir. Ortada bir düzenleme var, gelecek yeni teklifler çerçevesinde konuşuruz" dedi.
"Teklif gelmezse aynen geçirecek misiniz teklifi?" sorusunu Kurtulmuş, "Ortada şu anda gelmiş olan teklif olmadığına göre bir tek teklif üzerine konuşuyoruz. Yeni bir şey konuşabilmek için ortada yeni bir teklifin olması lazım" şeklinde cevapladı.