Nükleer Santral Kurulmasına İlişkin Tasarı Üzerindeki Görüşmeler TBMM'de Sürüyor

Nükleer Santral Kurulmasına İlişkin Tasarı Üzerindeki Görüşmeler TBMM'de Sürüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ile Bir Teknoloji Çöplüğünün Sözkonusu Olmayacağını İfade Etti.

Nükleer Santral Kurulmasına İlişkin Tasarı Üzerindeki Görüşmeler TBMM'de Sürüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer güç santrallerinin kurulması ile bir teknoloji çöplüğünün sözkonusu olmayacağını ifade etti.

Nükleer güç santrallerinin kurulması ve işletilmesi ile enerji satışına ilişkin kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam ediliyor. Tasarının görüşmeleri sırasında CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'in sorularını cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin uranyum rezervinin 9 bin ton olduğunu, ayrıca aramaların devam ettiğini söyledi. Hammadde olarak bu rezervin yeterli olacağını kaydeden Güler, nükleer santralde iki türlü teknolojinin kullanıldığını,

bunlardan birinde yakıtın, hammaddenin biraz daha gelişmişi, diğerinin ise rafine olarak kullanıldığını anlattı. İki durumda da Türkiye'nin yabancı teknolojiye ihtiyacı olacağını belirten Güler, buna karşın 3 katrilyon liralık bir yatırımları bulunduğunu ve yerli teknoloji geliştirilmesi için çalışmaların başlatıldığını ifade eti. Güler, "Hep beklersek bu tip birşey yapamayız. İhtiyaçlarımızı karşılayamayız" dedi.

Güler, atıkların Türkiye'ye girişi konusunda gümrüklerde gerekli önlemlerin bulunduğunu belirterek, tüm gümrüklerde x-ray ve radyasyon ölçüm cihazları olduğuna işaret etti. Güler, malzeme ve hurda geçişinin kontrol edildiğini söyledi. Nükleer santrallerle ilgili kamu denetim sisteminin de yeterli olduğunu belirten Güler, iki türlü denetim uygulanacağını, elektrik üretimini EPDK'nın denetleyeceğini söyledi. Nükleer santralde hangi teknoloji en iyiyse onu kullanacaklarını kaydeden Güler, "Bir teknoloji

çöplüğü sözkonusu olmayacak. İnsana rağmen, sağlığa rağmen, çevreye rağmen birşey olmayacak. Bir yarışma neticesinde yapacağız. Seçtiğimiz model, yaygın kullanımı olmayan bir model. Biz alım garantileriyle Türkiye'nin elektrik ihtiyacını halledebilirdik ama çocuklarımız bundan olumsuz etkilenirdi" diye konuştu.

(ZÇ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA