Nükleer Karşıtı Platform Boğulan Üyeleri Andı

Nükleer Karşıtı Platform Boğulan Üyeleri Andı

Nükleer Karşıtı Platform (Nkp) Üyeleri, 2 Yıl Önce Nükleersiz Yaşam Şenliğine Katılmak Üzere Sinop'ta Denizde Boğularak Yaşamlarını Yitiren Makine Mühendisliği Öğrencisi Güneş Korkmaz, Jeoloji Mühendisliği Öğrencisi Soner Balta ve Kardeşi Öner Balta'yı Andı.

Nükleer Karşıtı Platform Boğulan Üyeleri Andı

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, 2 yıl önce Nükleersiz Yaşam Şenliğine katılmak üzere Sinop'ta denizde boğularak yaşamlarını yitiren Makine Mühendisliği öğrencisi Güneş Korkmaz, Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Soner Balta ve kardeşi Öner Balta'yı andı.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Uğur Mumcu Meydanında basın açıklaması okudu, ardından iskele meydanında denize karanfil bıraktı. Sinop Nükleer Karşıtı Platform adına basın açıklamasını okuyan Bayram Gökmen, şöyle dedi:

"iki yıl önce Sinop'ta düzenlenen "Nükleersiz Yaşam Şenliği"ne katılarak, Sinop'un ve de ülkemizin başka bir yerinin nükleer çöplük olmasına karşı desteğe gelen ancak 22 Temmuz 2006'da kaybettiğimiz Makine Mühendisliği Öğrencisi Güneş Korkmaz, Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Soner Balta ve kardeşi Öner Balta'yı saygıyla anıyor, ailelerinin ve anti nükleer kamuoyunun acısını yüreğimizde hissediyoruz. 09.11.2007 Tarihinde TBMM Tarafından kabul edilen ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan "Nükleer güç santrallerinin kurulması ve işletilmesi"ile ilgili 5710 sayılı kanun ve peşinden açılan Nükleer Santral İhalesi ile Türkiye nükleer bir maceraya sürüklenmektedir. Bilimsel, teknik ve ekonomik gerçeklerle birlikte dünyada yaşanan deneyimleri dikkate almayan hükümet, nükleer lobilerin baskılarıyla ülkemizi uçuruma doğru sürüklemektedir. Yerli ve yenilenebilir kaynakların yeterli olmasına karşın nükleer enerjinin, ithal doğalgaz ve kömür ile çalışan termik santrallerin dayatılmasına ve dışa daha fazla bağımlılığın artmasına karşı, şehrimizde hem nükleer santral hem de ithal kömür ve petrole dayalı termik santraller kurulması planlanmaktadır.

Sinop NKP olarak nükleersiz yaşam mücadelesi vermekteyiz. Nükleersiz bir hayat yolunda yitirdiğimiz gençlerimizi acıyla ve saygıyla anarken bir kez daha ifade ediyoruz ki Sinop Nükleer Karşıtı Platformu olarak, resmi yetkililerce nükleer ve termik santral kuruluşundan vazgeçildiği açıklanana kadar, her türlü demokratik mücadeleyi vermeye kararlıyız."

NKP üyeleri, basın açıklamasının ardın iskele meydanında 3 genç için denize karanfil bıraktı. NKP üyelerinin basın açıklamasına CHP sinop Milletvekili Engin Altay destek verdi.

Kaynak: CHA