Nüfusuna Göre En Fazla Yeşil Kartlı Bingöl'de

Nüfusuna Göre En Fazla Yeşil Kartlı Bingöl'de

Türkiye'de, Nüfusuna Göre En Fazla Yeşil Kartlı Vatandaş Bingöl'de Bulunuyor. Bingöl'de Her İki Vatandaştan Biri Yeşil Kartlı. Bingöl'ü Sırasıyla Siirt, Hakkari, Van, Ağrı ve Adıyaman İzliyor.

Nüfusuna Göre En Fazla Yeşil Kartlı Bingöl'de

Türkiye'de, nüfusuna göre en fazla yeşil kartlı vatandaş Bingöl'de bulunuyor. Bingöl'de her iki vatandaştan biri yeşil kartlı. Bingöl'ü sırasıyla Siirt, Hakkari, Van, Ağrı ve Adıyaman izliyor.

Nüfusa göre en az yeşil kartlı vatandaş sayısı ise yüzde 2.7 ile İstanbul'da.

MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 7 Aralık 2007 tarihi itibariyle, ülkedeki yeşil kartlı vatandaş sayısı ve illere göre dağılımı hakkında bilgi verdi.

Bakan Akdağ, bir yıllık vizesi dolan yeşil kartların, bilgi sisteminde geçici olarak bloke olduğunu belirterek, vatandaşlar güncel bilgilerini beyan ettikten sonra vizelerinin yapıldığını ve bloke işleminin kaldırıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, en fazla yeşil kartlı vatandaş Şanlıurfa'da bulunuyor. 540 bin 226 kişinin yeşil kartlı olduğu Şanlıurfa'da, nüfusa göre bakıldığı zaman, bu haktan yararlananların oranı yüzde 30.

İstanbul'dan sonra en az yeşil kartlı vatandaş, yüzde 3.2 ile Bursa'da, yüzde 3.5 ile Ankara'da, yüzde 3.7 ile Kocaeli'de ve yüzde 3.8 ile Bolu'da yer alıyor.

Kaynak: AA