Nüfus Sayımı Tüm Dengeleri Altüst Edecek

Nüfus Sayımı Tüm Dengeleri Altüst Edecek

Türkiye İstatistik Kurumu Dün Ülkenin Yeni Nüfusunu Açıklamıştı. İşte O Sonuçlar Yeni Bir Tablonun da Habercisi. Nüfusunda Değişiklik Meydana Gelen İllerde Tüm Dengeler Yeniden Belirlenecek.

Nüfus Sayımı Tüm Dengeleri Altüst Edecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülkenin yeni nüfusunu açıkladı.Yeni nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusunda değişiklik meydana gelen illerde tüm dengeler yeniden belirlenecek.

Nüfusunda artış meydana gelen illerin vekil sayıları artarken, düşüş yaşanan illerde ise vekil sayıları da azalacak. Kamu hizmetleri illerin nüfusuna göre belirlendiği için başta eğitim, sağlık, güvenlik, spor, kültür hizmetleri yeniden yapılandırılacak. Devlet kadrolarına atanacak memur sayıları ilin nüfusuna göre belirlenecek.

Bir çok ilde olduğu gibi Yozgat'ta da nüfus düştü. 2000 yılı sayımına göre 682 bin olan Yozgat'ın nüfusu 2007 sayımına göre 190 bin kişilik düşüş ile 492 bine geriledi. 2000 yılı sayımına göre 6 milletvekili çıkaran Yozgat'ın, bundan sonra yapılacak seçimlerde 4 vekili olacak. Nüfusun esas alınmasıyla, özellikle sağlık hizmetlerindeki kadro sayısında düşüş olacağı tahmin ediliyor. Ulaştırma, haberleşme, şehirleşme ve diğer altyapı yatırımları da nüfusa oranla yapıldığı için Yozgat bu alanda da büyük kayıpla karşılaşacak.

TÜİK tarafında açıklanan Türkiye'nin yeni nüfusunda artış meydana geldi. Ülkenin yeni nüfusu bir önceki sayımda 68 milyon iken 70.5 milyona çıktı. Ekonomik alanda gelişimini tamamlayamayan bir çok ilde yaşanan göçler nedeniyle nüfus düştü. Nüfusunu büyük illere kaptıran Yozgat'ta da yeni sayıma göre 190 bin kişi başka şehirlere göçtü. 2000 yılında 113 bin olan Yozgat merkezin nüfusu ise 95 bine düştü. 1990 yılında 478 bin, 2000 yılında 682 bin olan Yozgat'ın nüfusu son 7 yılda 190 bin azalarak 492 bine düştü. Yozgat'ın nüfusu böylece şehirde 50 bin, köyde 140 bin azaldı.

TÜİK verilerine göre, Yozgat'ta toplam 492 bin 127 kişinin 244 bin 674'ü erkek, 247 bin 453'ü ise kadın. Yeni nüfus sayımı sonuçlarına göre, ülke genelindeki illerin siyasal, sosyal ve ekonomik dengeleri yeniden düzenlenecek. Yozgat'ın yeni nüfusuna göre siyasi dengeler değişecek. 100 bin kişiye 1 vekil esasına göre belirlenen sistemle bugüne kadar 6 vekil çıkaran Yozgat, yapılacak ilk milletvekilliği seçiminde meclise 4 vekil gönderecek.

Açıklanacak yeni rakamlarla, ülke genelinde olduğu gibi Yozgat'ta ekonomik dengeler de değişecek. Kişi başına gelir artacak. 682 bin nüfusa göre, Yozgat'ın kişi başına yıllık milli geliri 852 dolar olarak hesaplanmıştı. Nüfusu düşen Yozgat bu sayede kalkınmada öncelikli iller arasına alınmıştı. Yozgat'ın yeni kişi başı milli geliri 492 bin kişi sayısına yeniden hesaplanacak.

Uzmanlar, Yozgatlıların kişi başı milli gelir seviyesinin 2 bin dolar düzeyinde yükseleceğini ifade ediyor. Bu rakam, Yozgat'ı 'teşvik'te ikinci plana düşürebilir! Devlet, kamu yatırımlarını nüfusa göre yapıyor. Nüfusun düşük çıkmasından sonra özellikle belediyelerin Hazine'den aldıkları paylar büyük ölçüde azalacak.

AK Parti Yozgat İl Başkanı Zekeriya Avşar, nüfusun düşüşünün üzücü olduğunu söyledi. Hükümet olarak yatırımların artırılması ve özel sektör yatırımcılarının Yozgat'a getirilmesi için çalıştıklarını ifade eden Avşar, 'Yeni sayım sonuçları ilimizde göçün olduğunu gösteriyor. Hükümet olarak yatırımlarla ilimizde yaşanan göçlerin önüne geçmeyi hedefliyoruz.Yeni sayım sonuçlarına göre vekil sayısının düşeceği kesin gibi gözüküyor' dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat İl Başkanı Mehmet Ali Çakır ise yeni sayım sonuçlarının iktidarın yatırım ve işsizlik konularında ne kadar başarısız olduğunu gösterdiğini savundu. Çakır, göçün önüne geçilmesi için devlet yatırımının şart olduğunu belirterek şöyle konuştu: 'Hükümet işsizliğe çözüm bulamadı. İllerin düşen nüfusuna bakarak milli geliri arttı demek çok gerçekçi değildir. Yozgat sürekli göç veriyor. Devlet yatırımları şarttır. Hükümet istihdam konusunda başarısız olmuştur.'