NSA'nın Bir Ülkenin Tamamını Dinleyebildiği İddiası - Haberler
Haberi Paylaş

NSA'nın Bir Ülkenin Tamamını Dinleyebildiği İddiası

AA - Haberler | Güncel
NSA'nın Bir Ülkenin Tamamını Dinleyebildiği İddiası

Washington Post gazetesi, NSA'nın bir ülkedeki telefon görüşmelerinin yüzde 100'ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa ettiğini yazdı.

Washington Post, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerininin "yüzde 100"ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa ettiği iddiasında bulundu.

Haber ini, " Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler konusunda doğrudan bilgisi bulunan kişilere" dayandıran gazete, MYSTIC adlı 2009 yılında uygulamaya konulan ses yakalama sisteminin, "geriye dönük bulma" anlamına gelen RETRO aracı ve ilgili programlarının 2011 yılında tam kapasitesine ulaştığı ifade etti.

Haber de, sistemin yöneticilerinden birinin bu sistemi "zaman makinesine" benzettiği belirtildi.

"NSA, yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerinin 'yüzde 100'ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa etti" ifadesi kullanılan haber de, NSA'in, ülke genelindeki "her bir" konuşmayı 30 günlük kaydettiği ve daha sonra yenileri geldikçe eskilerinin silindiği belirtiliyor. Böylelikle NSA'in bir ay sonrasında bile bir ay önceki telefon görüşmelerini geriye sarıp dinleyebilme kapasitesine sahip olduğu yazıldı.

Gazete, bu sistemin bir spesifik ülkeye kurulduğunu ve NSA'in bunu başka ülkelere de yerleştirmeyi planladığını da yazdı. Washington Post, Amerikalı yetkililerin talebi üzerine, bunların hangi ülkeler olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Beyaz Saray'dan da konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. - Washington DC

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım