Nobelli İsimler Dünya Sorunlarına Çözüm Arayacak

Nobelli İsimler Dünya Sorunlarına Çözüm Arayacak

Ürdün'de Gelecek Ay Yapılacak Konferansta Bir Araya Gelecek Otuzdan Fazla Nobel Ödülü Sahibi, Son Gıda Krizinin de Aralarında Olduğu Dünya Sorunlarına Çözüm Arayacak.

Nobelli İsimler Dünya Sorunlarına Çözüm Arayacak

Ürdün'de gelecek ay yapılacak konferansta bir araya gelecek otuzdan fazla Nobel ödülü sahibi, son gıda krizinin de aralarında olduğu dünya sorunlarına çözüm arayacak.

Ürdün Kralı II. Abdullah ile konferansa ev sahipliği yapacak olan Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel, dördüncüsü yapılacak konferansın, bu yıl özel olarak gıda ve enerji krizine odaklanacağını söyledi.

"Çözebileceğimiz sorunları çözmeye çalışacağız" diye konuşan Wiesel, Arap-İsrail çatışması gibi "inatçı" sorunların gündemlerinde olmadığını kaydetti.

Ürdün'ün antik Petra kentinde yapılacak konferansta, katılımcıların çok sıkı korunacağını belirten Wiesel, "(Dört yıl önce yapılan) ilk toplantımızda, tehlike altındaki dünyayı masaya yatırmıştık ve biliyorsunuz dünya hala tehlikede..." diye konuştu.

17 Haziran'da başlayacak konferansa katılacaklar arasında, barış ödülü sahibi eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama ve BM eski genel sekreteri Kofi Annan gibi isimler yer alıyor.

Ekonomi, Kimya, Fizik ve Tıp alanında da Nobel ödülü sahiplerinin katılacağı konferansın 3 gün süreceği belirtildi.

Kaynak: AA