Nobel Ödülü Sahibi Tevekkül Karman, Karaman'da

Nobel Ödülü Sahibi Tevekkül Karman, Karaman'da

2011 yılı Nobel Barış Ödülü'nü kazanan üç kadından biri olan Yemenli Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Karman, Karaman'ı ziyaret etti.

Nobel Ödülü Sahibi Tevekkül Karman, Karaman'da
18.03.2012 13:00 | Son Güncelleme: 18.03.2012 13:00

2011 yılı Nobel Barış Ödülü'nü kazanan üç kadından biri olan Yemenli Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Karman, Karaman'ı ziyaret etti. Karaman Valisi Süleyman Kahraman ve Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün ile tüm daire müdürlerinin de hazır bulunduğu programda Yemen Türküsü 'nü dinleyen Karman, iki halk arasındaki gönül bağına dikkat çekerek, türküdeki 'giden gelmiyor ifadesine' binaen "Ben geldim ve burada olmaktan dolayı da çok mutluyum." dedi. Karman, Yemen Türküsü 'nü dinledikten sonra Yemen halkının Ali Abdullah Salih yönetimine karşı ayaklanması sırasında halkla özdeşleşen bazı marşlardan kesitler okudu.

Yemenli Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Karman, atalarının Türk olduğunu, soyadının da Karaman'dan geliyor olabileceğini düşünerek Karaman'ı ziyaret ettiğini belirterek, öyle olmasa dahi Karaman'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Karman, "Türkiye ile Yemen arasında özellikle bugünden sonra Karaman ile Yemen arasında yeni türküler yazılmalı... Karaman, Türkiye ile Yemen arasında yeni bir adres, yeni bir irtibat noktası olmalı. Kendimi bugün ailemde gibi hissediyorum. Yemen halkının sizlerle önemli bir bağı var ve İslam ümmetinin bir parçası olduğumuzu unutmayalım. İki halk arasında yeni türküler yazılmalı; ama inşallah bundan böyle bu türküde olduğu gibi hüzünler ve ayrılıklar olmaz. Yemen halkının bu süreçte, medeni bir devletin oluşması sürecinde Türkiye'nin düşüncelerine ve desteğine ihtiyacı var." dedi.

Vali Kahraman ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yemenli Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Karman'ın Karaman'a gelmesi, hemşerimiz olabileceğini düşünmesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir. Karaman misafirperver bir şehirdir ve misafirlerini "kapımız açıktır girene, lokmamız helaldir yiyene" felsefesiyle karşılar ve ağırlar... Yemen Türküsü her daim bu milletin dilindedir; çünkü Yemen'le yüzyıllardır devam eden bir ilişkimiz, bir gönül bağımız var. Dün olduğu gibi bugün de Yemen halkının derdi derdimiz, sevinci sevincimizdir. İnşallah bu ziyaret hem ilimizin hem de ülkemizin Yemen'le olan gönül bağını daha da güçlendirecektir. Sayın Karman'ın Karaman'ı kendimi ailemde gibi hissediyorum diyerek anlatması da bizleri bu noktada hem sevindirmiş hem de gelecek adına ümitlendirmiştir. Kendisine ve eşine şahsım ve Karaman adına en samimi duygularla teşekkür ediyor, dualarımızın kendileriyle birlikte olduğunu hatırlatıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Vali Kahraman, programın sonunda Yemenli Aktivist ve Gazeteci Tevekkül Karman'a ziyaretin anısına el dokuması Taşkale Halısı hediye ederken, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Mader-i Mevlana Kristali, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay da Karamanoğlu Mehmet Bey ve Yunus Emre heykeli hediye etti.

Kaynak: CHA

title