Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk Merak Edilenleri Yanıtladı

Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk Merak Edilenleri Yanıtladı

Kanal D Ana Haber Bülteni'ne Telefonla Katılan Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Orhan Pamuk Merak Edilen Soruları Yanıtladı.

Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk Merak Edilenleri Yanıtladı

Kanal D Ana Haber Bülteni`ne telefonla katılan Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Orhan Pamuk merak edilen soruları yanıtladı.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Pamuk daha ödüle alışamadığını belirterek ¨Hem bir fazla sevinç, hem bir fazla heyecan biraz serseme döndüm. Ben sevincimi daha tadamadım. Düşününce çok büyük bir olay. Hem Türkiye için hem Türk edebiyatçı için, Türk kültürü için, ülkemizin bulunduğu yol için, Türkiye`nin AB yolundaki durumu için büyük bir olay. Herkesin sevinmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum¨ dedi. Kimsenin kendisine Nobel için şunu ya da bunu yaptı diyemeyeceğini söyleyen Pamuk, Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın kendisini aradığını ve bunun Türkiye için çok güzel bir şey olduğunu söylediklerini belirtti.

Nobel Edebiyat Ödülü`nü taşımanın çok zor olduğunu söyleyen Pamuk, ¨Türkiye`nin bu zamana kadar hiç Nobel Ödülü yoktu. Bu ödülü ülkeme getirdiğim için bir kere çok sevinçliyim ve mutluyum. Bir çocuk gibi sevinen bir yanım da var. Şimdi çok büyük bir sorumluluk bu, herkes ağzınıza bakıyor. Daha eleştirilecek şeyler de var, Türkiye`nin yapması gereken şeyler de var¨ şeklinde konuştu. Pamuk, ¨Türkiye`nin Nobelli adamı olma durumu var ve bunu düşününce biraz korkuyorum. Fazla ağırlığı üzerime geliyor diye ama kıvanç da duyuyorum. Bu benim için büyük bir mutluluk ve Türkiye için de büyük bir mutluluk olmasını dilerim¨ diyerek sözlerini sürdürdü.

¨BU ÖDÜL BENİ DEĞİŞTİRMEYECEK¨

Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, ¨Bu ödül benim ve Türkiye için büyük bir şeref ama merak etmeyin bu ödül beni değiştirmeyecek. Ben yine çok çalışacağım, ben yine güzel romanlar yazmak için çırpınacağım. Güzel yazamazsam mutsuz olacağım, iyi yazdığım zaman mutlu olacağım. Ben gene aynı ahlak ve kararlılıkla bütün hayatımı güzel romanlar yazmaya vereceğim¨ dedi.

Pamuk ayrıca Minnesota`daki konferansının iptal edilmediğini, kendisinin onlara katılamayacağını belirterek ¨Ben ödül alır almaz oradaki insanları arayıp konferansa gelemeyeceğimi söyledim ve iptal ettim. Minasota`ya telefon açıp pazartesi gelecektim ama gelemeyeceğimi, bu yükü kaldıramayacağım dedim onlara.

MUHALİF DURUŞUNUZ ÖDÜLE YARDIMCI OLMUŞ OLABİLİR Mİ?

Mehmet Ali Birand`ın ¨Muhalif duruşunuz bu ödülü almış olmanıza neden olabilir mi?¨ sorusuna cevap olarak Pamuk, ¨Bilmiyorum, bana hangi dürtülerle bu ödülü verdiklerini bilemem. Ben bunu 32 yıllık yazarlığıma verilmiş bir şey olarak görüyorum. Bugün gerçekten benim için politikalara girme, geniş siyasi tartışmalar yapma günü değil, bunu kutlama günü. Ben ödülün zevkini çıkarıyorum, kitaplarımın farkedilmiş olmasından dolayı şeref duyuyorum ve Türk kültürünün ve edebiyatının içinde sabahtan akşama kadar yüzdüğüm, boğuştuğumun farkedilmesi beni sevindiriyor. Bu durum siyasi miymiş değil miymiş buna çok kafamı takmıyorum¨ dedi.

¨FRANSA`YA YAKIŞMADI¨

Nobel Edebiyat Ödülü`nü alan Yazar Orhan Pamuk Kanal D habere konuştu. Ana haberde Mehmet Ali Birand`ın sorularını yanıtlayan Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk Fransa`da Ermeni Soykırımı ile ilgili çıkan yasa ile ilgili açıklama yaptı.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk Fransa`da çıkan Ermeni Soykırımı yasası ile ilgili olarak, ¨Bu konuyu çok büyütmemek lazım. Bir Fransız geleneği vardır. Özgürlükçülük, eleştirel düşünce. Bu son karar ne yazık ki özgürlükçü düşünceyi savunan Fransız kültürüne ters düştü, ayıp oldu, yakışmadı¨ dedi.

Pamuk, Fransızlar bir yasak çıkardı diye Türkiye`nin de yasak çıkarmaması gerektiğini belirterek ¨Başkaları başka ülkelerde yanlış şeyler yapıyor diye bizde herkesin kendi fikrini özgürce söylebileceği bir ülke yaratma düşüncemizden asla vazgeçmeyiz. Bu yüzden çok yanlış olan bu Fransız kararını biz çok büyütmeyelim, pire için biz kendi yorganımızı yakmayalım¨ şeklinde konuştu.

301. MADDE

Yazar Orhan Pamuk yargılandığı 301. madde ile ilgili olarak ise, ¨301`in kalkması lazım. Bu maddeden bir tek mağdur olmuş ben değilim. Bir çok yazar ve gazeteci, yayıncı mağdur vaziyette. Onların sesi toplumda daha bir güçlü çıkmaya başlıyor. Zor günler yaşıyoruz ben de çok zor günler yaşadım ama Türkiye`de de demokrasi yerleşecek, bunun için uğraşacağız¨ şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA