Nobel Kimya Ödülü kazanan John B. Goodenough kimdir?

Nobel Kimya Ödülü kazanan John B. Goodenough kimdir?

2019 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu. Ödül, lityum iyon pillerin gelişimi için bilim insanları M. Stanley Whittingham, John B. Goodenough, ve Akira Yoshino'ya verildi. Peki, John B. Goodenough kimdir?

Nobel Kimya Ödülü kazanan John B. Goodenough kimdir?

Nobel Kimya Ödülü'nün sahiplerini bulmasıyla ödüle hak kazanan isimlerden John B. Goodenough merak edilmeye başlandı. Nobel Kimya Ödülü kazanan John B. Goodenough kimdir? John B. Goodenough biyografi ve John B. Goodenough hayatı haberimizde…

JOHN B. GOODENOUGH KİMDİR?

John Bannister Goodenough (25 Temmuz 1922 doğumlu), Amerikalı bir profesör ve katı hal fizikçisidir ve halen Austin Texas Üniversitesinde makine mühendisliği ve malzeme bilimi de profesörüdür.
2014 yılındalityum iyon aküye katkılarından dolayı Charles Stark Draper Ödülü'nü aldı . 2019 yılında, onu şimdiye kadarki en eski Nobel ödülü yapan , Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü .

JOHN B. GOODENOUGH'UN EĞİTİM HAYATI?

Kariyerinin başında MIT'in Lincoln Laboratuvarı'nda bir araştırma bilimciliği yaptı. Bu süre zarfında rastgele erişimli manyetik hafıza geliştirmekten sorumlu disiplinlerarası bir ekibin parçasıydı . RAM konusundaki araştırma çabaları, oksit malzemelerde kooperatif Jahn-Teller distorsiyonu olarak da bilinen kooperatif yörünge siparişi kavramlarını geliştirmesine neden oldu ve daha sonra şu anda bilinen malzemelerde manyetik süper değişim işareti için kurallar geliştirmesine yol açtı.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ DÖNEMİ

1970'lerin ve 1980'lerin sırasında, başkanı olarak göreve devam etti. Hafif şarj edilebilir pillerin geliştirilmesinde kritik olan malzemeleri keşiflerinden dolayı 2001'de Japonya Ödülü'nü aldı.

NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ NEDİR, İLK NE ZAMAN VERİLDİ?

Nobel Ödülleri, ilk olarak 1901'de verilmeye başladı ve o günden bu yana 111 kez Nobel Kimya Ödülü verildi.
Toplam 184 kişiye verilen ödüllerden 63'ü tek kişiye verilirken, 23'ü 2 kişi, 25'i ise 3 kişi arasında paylaştırıldı. Nobel Kimya Ödülü'ne bugüne dek 5 kadın layık görüldü: Marie Curie (1911), Curie'nin kızı Irene Joliot-Curie (1935), Dorothy Crowfoot Hodgkin (1964), Ada Yonath (2009) ve Frances H. Arnold (2018).
Nobel Kimya Ödülü'nü alan en genç bilim insanı Frederic Joliot oldu. Joliot, 1935'te eşi Irene Jolio-Curie ile ödülü kazandığında 35 yaşındaydı.

YORUMLAR
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.