Nobel Barış Ödülü Bangladeşli Yunus'a Teslim Edildi

Nobel Barış Ödülü Bangladeşli Yunus'a Teslim Edildi

Nobel Barış Ödülü, Norveç'in Başkenti Oslo'da Düzenlenen Törende, Bangladeşli Muhammed Yunus ve Kurduğu Grameen Bankasına Teslim Edildi.

Nobel Barış Ödülü Bangladeşli Yunus'a Teslim Edildi

Nobel Barış Ödülü, Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen törende, Bangladeşli Muhammed Yunus ve kurduğu Grameen bankasına teslim edildi.

Oslo Oteli'nde düzenlenen törende ödülü alan Muhammed Yunus, yaptığı konuşmada, yoksulluğun barış için tehdit olduğunu söyledi.

1976'da yoksullara maddi teminat olmaksızın küçük çaplı işler kurabilmeleri için borç veren yeni tür bir banka kuran Yunus, yoksulluğun ortaya çıkardığı hayal kırıklıkları, düşmanlık ve öfkenin bulunduğu hiçbir toplumda barışın güvence altına alınamayacağını belirtti.

Yunus, "Parasızlara yardım etmek, terörün kökünü kurutmaktır. Terörü sona erdirmek için nedenini iyi kavramalıyız. Yoksulların yaşam koşullarını iyileştirmek için kaynak bulmanın silah satın almaktan daha iyi bir strateji olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Muhammed Yunus'un Grameen Bankası'nın, çoğu kadın 6 milyondan fazla kişiye 6 milyar dolar kredi verdiği belirtiliyor.

Törene geleneksel Bangladeş giysisiyle katılan 66 yaşındaki Yunus, barış ödülünü Grameen Bankası ile paylaştı. Ödülü Grameen Bankası adına Musammet Teslime Begüm aldı.

Ödül Kurulu Başkanı Ole Danbolt Mjös de törendeki konuşmasında, kurulun bu ödülü Yunus'a vererek, Müslüman dünyasıyla diyaloğa, kadınların durumuna ve yoksullukla mücadeleye dikkat çekmek istediğini söyledi.

Bangladeşli Nrityanchal dans grubunun gösteri yaptığı törene Norveç Kraliyet ailesi üyeleriyle, aralarında Amerikalı oyuncular Sharon Stone ve Anjelica Huston'ın da bulunduğu bazı ünlüler katıldı.