Nka, 1 Ocak 2007 Pazartesi Gündemi

Nka, 1 Ocak 2007 Pazartesi Gündemi

01.01.2007 08:49 | Son Güncelleme: 01.01.2007 08:49
Nka, 1 Ocak 2007 Pazartesi Gündemi

Anka, Ankara Haber Ajansı A.ş.

ANKA, ANKARA HABER AJANSI A.Ş.

ANKA, 1 OCAK 2007 PAZARTESİ GÜNDEMİ

-SİYASİLER BAYRAMLAŞIYOR

.Kurban Bayramının ikinci gününde siyasi partiler birbirlerine bayram ziyaretinde bulunacak.

-"SEÇİM GERGİNLİĞİ EKONOMİ İÇİN BİR RİSK"

.Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü Koordinatörü Ali İhsan Gelberi, AB ile gerilen ilişkiler sonrasında, 2007 yılında IMF ile ilişkilerin daha önemli hale geleceğine dikkat çekerek, "2007 yılı içinde Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin olması, iç politikada yaşanması muhtemel gerginlikler ve yapısal reformlardaki yavaşlamaların iç ve dış yatırımcıları tedirgin etmesi ekonomi için bir risktir" diye konuştu.

-VERGİ İADESİNİ KALDIRAN MALİYE "FİŞ" AVINA ÇIKACAK

.Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, vergi iadesinin kalkması nedeniyle fiş ve fatura almayanlara yönelik denetimlerin artacağını vurgulayarak, "Amacımız, vatandaşı gelir idaresi ile karşı karşıya getirmek değil, işin başında eğitmek" dedi. Ocak ayı boyunca denetmenler vatandaşa "alışverişin fişini aldınız mı?" diye soracak. Fiş vermeyen 129 YTL, almayan ise 26 YTL ceza ödeyecek. Arıoğlu, lokanta, eğlence sektörü, doktor ve avukatları da yakın takibe aldıklarını söyledi.

-"EMEKLİ 2006 YILINI AÇ GEÇİRDİ"

.TİED Genel Sekreteri ve Ankara Şube Başkanı Recep Orhan, emeklilerin 2006 yılı aylıklarının yıl boyunca açlık sınırının altında kaldığına dikkat çekerek, "2006 yılını aç geçirdik. Ne yazık ki 2007 yılı için de umutlu değiliz" dedi.TİED'in belirlemelerine göre, 2006 sonu itibariyle 476.86 YTL olan işçi emeklisi taban aylığı 615.23 YTL olarak hesaplanan açlık sınırının sadece yüzde 77.5'ini karşılayabildi. 2007'de 512.86 YTL'ye çıkacak olan işçi emeklisi taban aylığı açlık sınırın sadece yüzde 83.3'ünü karşılayabilecek.

-YABANCILAR TÜRKİYE'DEKİ MÜLKLERİNİ MORTGAGE İLE ALIYOR

.Türkiye'de henüz mortgage uygulaması yok ancak yabancılar, Türkiye'deki mülk alımlarında mortgage kredilerini kullanıyor.

-YURT MÜDÜRLERİNE "ŞİDDET" EĞİTİMİ

.Yetiştirme yurtlarında çocuklara yönelik şiddet olayları Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'yu harekete geçirdi.

.Çubukçu'nun talimatıyla 2007 yılında "Yetiştirme Yurtları Müdürlerine Yönelik Hizmet İçi Eğitim Programı"nın yaşama geçirilmesi kararlaştırıldı.

-"EN İNGİLİZ 100 ŞEY" SEÇİLDİ

.İngilizler, ülkelerine dair en çok hoşlarına giden "100 şeyi" seçti. Buna göre İngilizler en çok ünlü arabaları Mini'yi, çay, Beatles, televizyon, görgülü olmak ve David Beckam'ı seviyor.

-SICAK PARA 2006'DA YÜZDE 22.5 KAZANDI

.2005 yılı sonunda dolarını YTL'ye çevirip mevduata

yatıranların son bir yıllık dönemde dolar bazındaki kazancı yüzde 23.52'yle yüzde 21.28 oranları arasında değişti.

.Sıcak paranın Devlet iç borçlanma senetlerinden elde

ettiği dolar bazındaki getiri ise vadelerine göre yüzde

19.91'le yüzde 16.65 oranları arasında değişti. Sıcak paranın Borsa'daki getirisi ise 1.64 olarak hesaplandı.

-LOĞOĞLU'NDAN EL KADI ELEŞTİRİSİ

.Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu, El Kaide finansörlerinden Suudi İşadamı Yasin El Kadı hakkında, "Terör örgütü olarak ilan edilenler için 'şimdi durumu başka' demeye başladığımız zaman çok yanlış bir mecraya gitmiş oluruz. Terörizm terörizmdir. Terörist örgütler terörist örgütlerdir" dedi.

-BİR MİLYAR DOLAR İDDİASINA BİR MİLYAR DOLARLIK DAVA

.Turkuaz Hareketi Lideri Ali Müfit Gürtuna, kendisi için "1 milyar dolar parası var" diyen eski İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım aleyhinde "iftira ve hakaretten" Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunurken, Ocak ayında da 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağı bildirildi.

MUTLU YILLAR DİLERİZÂ…

---------------------------------

YASAL UYARI: ANKA Ajansı'na ait haber, görsel malzeme, bilgi ve belgelerin tüm hakları saklıdır. ANKA aboneleri dışında, ANKA'nın onayı olmadan haber içeriğini kopyalamak veya yeniden yayınlamak yasaktır.

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Nka, 1 Ocak 2007 Pazartesi Gündemi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.9.2020 01:07:33. #1.15#
title