Nitelikli Sanayi Bölgesi Çalışmaları Obama'nın Türkiye Seyahatiyle Yeniden Gündeme Geldi

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş, Çukurova'da Nitelikli Sanayi Bölgesi Kurulması Yönündeki Çalışmaların, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye Seyahatiyle Yeniden Gündeme Geldiğini Belirtti. Baş, Oda ve Borsaların Güçbirliği ile Bu Girişimin Yeniden Hayata Geçirilmesinin Sağlanabileceğini Kaydetti.

Nitelikli Sanayi Bölgesi Çalışmaları Obama'nın Türkiye Seyahatiyle Yeniden Gündeme Geldi

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş, Çukurova'da Nitelikli Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki çalışmaların, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye seyahatiyle yeniden gündeme geldiğini belirtti. Baş, oda ve borsaların güçbirliği ile bu girişimin yeniden hayata geçirilmesinin sağlanabileceğini kaydetti.

Adana, Ceyhan ve Kozan'daki sanayi ve ticaret borsaları yeni dönemde kentin çözüm bekleyen sorunlarını daha etkili bir şekilde taşımaya karar verdi. Odalar, bunun için etkin bir lobi çalışması yapacak. Adana'da ekonomiye yön veren kurumlar, 'İstişare Toplantısı'nda bir araya geldi.

Ticaret Odası'ndaki toplantının Divan Başkanlığını yürüten ATO Meclis Başkanı Behiç Pakyürek, toplantının 5174 Sayılı TOBB Kanunu gereğince yılda üç kez yapılması gerektiğini hatırlattı. Pakyürek, Adana'nın başlıca sorunları ve çözüm önerilerinin görüşülmesi bakımından önemli bir platform oluşturduğunu kaydetti. Pakyürek, bu bakımdan çözüm bekleyen ana konular üzerine yoğunlaşılmasının etkili sonuçlar alınmasını sağlayabileceğini ifade etti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş da 2001 Çukurova'da Nitelikli Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki çalışmaların, ABD Başkanı Obama'nın geçtiğimiz günlerdeki Türkiye seyahatiyle yeniden gündeme geldiğini belirtti. Baş, oda ve borsaların güçbirliği ile bu girişimin yeniden hayata geçirilmesinin sağlanabileceğini kaydetti. Başta işsizlik ve hatalı teşvik uygulamaları olmak üzere ekonomik hayatın başlıca sorunlarına da değinen Baş, yerel seçimlerin geride bırakıldığı şu günlerden itibaren iş dünyasının hükümetin ekonomiye ağırlık vermesini beklediğini dile getirdi.

Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan ise Adana'nın sorunlarının çözümü konusunda etkili bir lobi çalışması yürütülmesi gerektiğine ilişkin görüşlerini dile getirirken, "Nasıl bir lobi için, nasıl bir çalışma yürüteceğimizin etraflı bir şekilde görüşülmesi ve zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmesi gerekiyor. Adana'nın sorunlarını etkili bir şekilde gündeme getirebilmek ve çözümünü sağlayabilmek için tüm sorunları birbiri ardına sıralamak yerine, spesifik konuların üzerine gidilmesi daha yararlı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır."şeklinde konuştu.

Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Kardeşler ise "Artık birlik ve beraberlikle önemli yol alan diğer kentleri düşünerek, ben değil biz demeyi öğrenmemiz ve Adana için neler yapabileceğimizi masaya yatırmamız gerekmektedir" diye konuştu.

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadi Sürenkök ise ekonomik krizin Adana'ya yansımalarına değindi. Kapasite kullanım oranının ülke genelinde yüzde 63'e, Adana'da ise yüzde 44.6'ya gerilediğini kaydeden Sürenkök, "Bu rakam Adana'daki işletmelerin kapasitelerinin yarısını kullanamadıklarına işaret etmektedir. Türkiye genelinde yüzde 12.3 olan işsizlik ise Adana'da 15.8 seviyelerine yükselmiştir. Yaşanan sorunların sosyal patlamalara yol açabileceğinden endişe duyuyoruz" dedi.

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru da, Adana ve Çukurova'nın dev bir enerji üssü olabilme yolunda hızla ilerlediğini belirtitti. Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karagözoğlu da, Türkiye'nin her yıl 100 bin ton ham yağ açığı bulunduğunu belirtirken, "Yağlı yerfıstığının destekleme kapsamına alınmasını sağlayabilirsek, ülkemizi her yıl milyonlarca dolar ham yağ parası ödemekten kurtarabiliriz." açıklamasını yaptı.

Kozan Ticaret Odası Başkanı Yaşar Çelen ise bölgenin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin onlarca dosya hazırlanmasına karşın hiç birinden somut yanıt alınamadığından yakındı.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde söz alan Oda ve Borsaların Yönetim Kurulu üyeleri, Adana'nın çözmesi gereken birinci sorunun birliktelik olduğunun altını çizdi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA