Nimet Çubukçu, Görme Engelliler Bilgisayar Laboratuarı'nın Açılışını Yaptı

Nimet Çubukçu, Görme Engelliler Bilgisayar Laboratuarı'nın Açılışını Yaptı

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Ticaret Odası Vakfı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi İşbirliği ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda Kurulan 'Beyazay Görme Engelliler Bilgisayar Laboratuarı'nın Açılışını Yaptı.

Nimet Çubukçu, Görme Engelliler Bilgisayar Laboratuarı'nın Açılışını Yaptı
02.03.2007 17:58 | Son Güncelleme: 02.03.2007 17:58

Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Ticaret Odası Vakfı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda kurulan 'Beyazay Görme Engelliler Bilgisayar Laboratuarı'nın açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşan Çubukçu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen bu gibi projeler sayesinde artık 'özürlü çocuklarımız ile ailelerinin hayata daha umutla baktıklarını' söyledi. Engelli vatandaşlarımızın Türkiye nüfusunun yüzde 12'sini oluşturduklarını hatırlatan Çubukçu, "Engelli vatandaşlarımızın sağlıktan eğitime, mesleki rehabilitasyondan istihdama kadar pek çok alanda karşılaştıkları sorunları eş zamanlı çözümlerle ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Türkiye'de eğitim alanında büyük bir seferberlik başlatıldı. Artık engelli çocuklarımızın eğitim ve ulaşım masraflarının tamamı devlet tarafından karşılanmaktadır" dedi.

Çubukçu törende 6 bilgisayarın bulunduğu laboratuarda çalışan görme engelli vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşlardan biri müzik öğretmeni olduğunu söyleyince Çubukçu, kendisinden bir şarkı söylemesini istedi. Vatandaşın şarkısı Çubukçu yu duygulandırdı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ateş Vuran, Beyazay Derneği Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, ile çok sayıda engelli vatandaşın katıldığı törende Çubukçu'ya Beyazay Derneği tarafından altın varaklı duvar tabağı hediye edildi. Törenin sonunda Türkan Sabancı Görme Engelliler Korosu konuklara mini bir konser verdi.

Kabartma yazıcı, az görenler için kitap okumayı kolaylaştıran yazı büyütücü ekran (CC TV), internet bağlantısı ve bilgisayarlara yüklenmiş görme engellilerin kullanımını sağlayan programların bulunduğu ileri teknoloji ile donatılmış bilgisayar laboratuarında, görme engelli öğrencilerin, bilgisayar eğitimi ile ilgili bütün gereksinimleri karşılanıyor. Ücretsiz kursların sonunda, kursiyerlere, halk eğitim onaylı sertifika veriliyor.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Nimet Çubukçu, Görme Engelliler Bilgisayar Laboratuarı'nın Açılışını Yaptı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 18:31:03. #1.14#
title