Nilüfer'in 2007 Faaliyet Raporu, Ret Oylarının Çoğunluğuna Rağmen Onaylandı

Nilüfer'in 2007 Faaliyet Raporu, Ret Oylarının Çoğunluğuna Rağmen Onaylandı

Bursa'da Nilüfer Belediyesi'nin 2007 Yılı Faaliyet Raporu, Meclis Çoğunluğunu Elinde Bulunduran AK Parti Grubu'nun Ret Oyu Vermesine Rağmen Kabul Edildi. Zaman Zaman Gerginliğin Yaşandığı Toplantıda, AK Parti Grubu Hizmetlerin Yetersiz Olduğunu Düşünerek, Belediyeyi Eleştirirken, Başkan Bozbey de Kendisini Savundu.

Nilüfer'in 2007 Faaliyet Raporu, Ret Oylarının Çoğunluğuna Rağmen Onaylandı

Bursa'da Nilüfer Belediyesi'nin 2007 yılı faaliyet raporu, meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AK Parti Grubu'nun ret oyu vermesine rağmen kabul edildi. Zaman zaman gerginliğin yaşandığı toplantıda, AK Parti Grubu hizmetlerin yetersiz olduğunu düşünerek, belediyeyi eleştirirken, Başkan Bozbey de kendisini savundu.

Konak Kültür Evi'nde yapılan toplantıda Nilüfer Belediyesi'nin 2007 yılı faaliyet raporu meclis onayına sunuldu. Toplantıda ilk olarak Başkan Bozbey, çalışmalar hakkında meclise bilgi verdi. Bozbey'in açıklamalarının ardından AK Parti Grup Sözcüsü Ali Hasdemir grubu adına yapılan hizmetlerin yetersiz olduğunu ifade ederek, eleştirilerde bulundu. İlçe halkının 9 yıl boyunca sıkıntıları giderecek bir çalışma göremediğini kaydeden Hasdemir, "Burada sayılan faaliyetler vizyon oluşturacak çalışmalar değil. İlçe halkı elle tutulur bir proje göremedi. Raporda 26 adet yapılacak projeden bahsediliyor. Bunlar, seçimler yaklaşmadan 9 yıldır yapılmalıydı" dedi.

Belediyenin yıllar geçtikçe borç içerisine sokulduğunu açıklayan Hasdemir, "2007 yılına girilirken, harcamalar yüzde 32 artarken, gelirler ise yüzde 17 artmış. Borçlar ise yüzde 68 oranında artış göstermiş. Bu bütçe özel bir firmada olsaydı, batardı. 9 yılda bir hizmet binası bile yapılamadı. Hala hizmetler gece kondu gibi yerde veriliyor" diye konuştu.

Eleştirilere Başkan Bozbey'den cevap geldi. Nilüfer'in alt yapı ve yol çalışmalarına ihtiyacı var. İlçemiz sadece İzmir Yolu'ndan ibaret değil. Kenar mahallelere de bir bakın. 9 yılda önemli bir vizyon sergiledik. 10 milyon YTL veripte hizmet binası yapmam. Bu parayı hizmetlerde kullanırım. Borçlar artmış olabilir ama belediyenin her zaman 15-20 milyon YTL'yi ödeyecek parası var" şeklide konuştu.

YILDIRIM CADDESİ MECLİSİ GERDİ Mecliste karşılıklı eleştiriler tansiyonu yükseltirken, AK Parti Grup Sözcüsü Ali Hasdemir, Yıldırım Caddesi'ni Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Bozbey'in "yapacaklar tabi ki, orası Büyükşehir Belediyesi'nin uhdesinde olan bir yer" demesi üzerine sinirler iyice gerildi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve AK Parti Nilüfer Meclis Üyesi Recai Ekmekçi de söz alarak, "4 yıldır bu caddeden harç, reklam, ilan ve vergi geliri alırken, bu bölge Nilüfer Belediyesi'nin oluyor. Hizmet yapılması gerekince büyükşehirin uhdesinde oluyor. Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer ilçesine 4 yılda 200 bin ton asfalt döktü" dedi.

RED ÇOĞUNLUĞA RAĞMEN ONAYLANDI Karşılıklı eleştirilerin ardından Nilüfer Belediyesi 2007 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu. AK Parti Grubu'nun ret oyu verdiği oylamada, CHP ve bağımsızlar kabul oyu kullandı. 17 ret, 14 kabul oyuna rağmen, yeni kanun gereği, ret oylarının 4'te 3'e ulaşmamasından dolayı rapor kabul edildi.

(EY) 09.04.2008 10:49 TSİ

Kaynak: İHA