Nikaragua Haberleri

Nikaragua haber, Nikaragua son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Nikaragua - 21.03.2020
Nikaragua'da ikinci koronavirüs vakası görüldü
BUENOS Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da bir kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi.
Nikaragua - 03.03.2020
Rejime ait L-39 savaş uçağı düşürüldü
L-39 hangi ülkelerin envanterinde bulunuyor? Azerbaycan, Cezayir, Afganistan, Ermenistan, Bangladeş, Bulgaristan, Kamboçya, Küba, Çek Cumhuriyeti, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Mısır, Estonya, Etiyopya, Gürcistan, Macaristan (2009'da kullanımdan çekti, L-159'larla değiştirilecek), Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Libya, Litvanya (yeni motor ve yeni avyonikler. L-159 alımı teklif edilmiştir), Nikaragua, Nijerya, Kuzey Kore, Romanya, Rusya, Slovakya, Sovyetler Birliği, Suriye, Tayland ( L-39ZA/ART), Tunus, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, ABD, Özbekistan, Vietnam, Yemen.
Nikaragua - 12.02.2020
Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard: "ABD sınırındaki göçmen akışı yüzde 74 düştü"
Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD'ye gitmek üzere yola çıkan göçmen sayısı mayıs ayına göre yaklaşık yüzde 74 düştü.
Nikaragua - 05.02.2020
Trump, seçimden önceki son "Birliğin Durumu" konuşmasını yaptı Açıklaması
Trump Guaido'yu ağırladı Trump konuşmasında Küba, Nikaragua ve Venezuela hükümetlerine de yüklendi.
Nikaragua - 31.01.2020
Orta Amerika ülkelerinden Meksika'ya yeni göçmen akını
Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan yeni göçmen konvoyu Meksika'ya doğru yola çıktı.
Nikaragua - 31.01.2020
Nikaragua'da yerel topluluğa saldırı
Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da yaklaşık 80 silahlı kişinin, ülkenin Karayip kıyılarındaki yerel bir topluluğa saldırdığı ve hayatını kaybedenlerin olduğu bildirildi.
Nikaragua - 30.01.2020
Amerika'da Türk dizisi tutkunları Türkçe dersleri alıyor
Miami'de yaşayan Adrienne Luedeking de küçüklüğünden beri oyunculuğa merak duyan genç iş kadını, bir süre Los Angeles'ta yaşamış ve sektörün kalbinin attığı Hollywood'daki Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisi'nde eğitim almış. Şimdiyse kadınların evlerinden freelance çalışabilmelerini sağlayan çevrimiçi bir hizmet sunuyor. Ayrıca serbest çalışmanın incelikleri üzerine profesyonel bir blog yazıyor. 24 yaşındaki Luedeking, bir süre önce en yakın arkadaşının tavsiyesi üzerine Türk dizilerini izlemeye başlamış ve o günden bu yana dizilerimizi izlemeden tek bir gün bile geçirmemiş. Hatta başta babası ve amcası olmak üzere aile üyelerini ve ABD, İtalya ve Nikaragua'daki akrabalarını da Türk dizileriyle tanıştırmış.
Nikaragua - 28.01.2020
Nikaragua'da uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda 1 milyon dolar ele geçirildi
Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da polis tarafından düzenlenen operasyonda, uyuşturucu ticaretinden elde edildiği belirtilen 1 milyon doların üzerinde nakit ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.
Nikaragua - 24.01.2020
Meksika sınırında göçmen - polis çatışması
Önceki günlerde de ABD'ye gitmek için yola çıkan El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinden göçmenlerin Guatemale'nın Meksika sınırındaki Tecun Uman kentine ulaştığı, bir kısmının Suchiate Nehri'ni yürüyerek geçtiği ve Meksika'ya girdiği belirtilmişti.
Nikaragua - 24.01.2020
Yabancı paraların 2019 değerlemelerine esas kurlar belirlendi
Borsada rayici olmayan yabancı paraların, Vergi Usul Kanunu gereğince 2019 için yapılacak değerlemelerine esas oluşturacak kurlar tespit edildi.
Nikaragua - 23.01.2020
Meksika, sınırı yasa dışı geçmeye çalışan 2 bin göçmeni durdurdu
Meksika güvenlik güçleri, Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan ve ülke sınırını yasa dışı geçmeye çalışan 2 bin göçmenin geçişine izin vermedi.
Nikaragua - 22.01.2020
Meksika Honduraslı göçmenlerden bazılarını ülkelerine gönderdi
QUERETARO/CIUDAD Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan ve hafta sonu Meksika sınırına kadar gelen göçmenlerden 219 Honduraslı ülkelerine geri gönderildi.
Nikaragua - 21.01.2020
Meksika'dan, Orta Amerikalı göçmenlere baskı yapıldığı iddialarına tepki
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan göçmenlere yönelik "baskı ve zülüm" iddialarına tepki gösterdi.
Nikaragua - 21.01.2020
Meksika güvenlik güçleri ve göçmenler arasında çatışma çıktı
ABD'ye gitmek için El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinden yola çıkıp, Guatemala'nın Meksika sınırındaki Tecun Uman kentine ulaşan yaklaşık 5 bin göçmenden bir kısmı Suchiate Nehri'ni yürüyerek geçti ve Meksika'ya girdi.
Nikaragua - 21.01.2020
Meksika güvenlik güçleri ve göçmenler arasında çatışma çıktı
ABD'ye gitmek için El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala gibi Orta Amerika ülkelerinden yola çıkıp, Guatemala'nın Meksika sınırındaki Tecun Uman kentine ulaşan yaklaşık 5 bin göçmenden bir kısmı Suchiate Nehri'ni yürüyerek geçti ve Meksika'ya girdi.
Nikaragua - 21.01.2020
Orta Amerikalı göçmenler Meksikalı güvenlik güçleriyle çatıştı
CIUDAD Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan göçmenlerden bir kısmı Meksikalı güvenlik güçleriyle çatıştı.
Nikaragua - 20.01.2020
ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce göçmen Meksika sınırına dayandı
Orta Amerika ülkeleri El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala'dan ABD'ye gitmek üzere yola çıkan yaklaşık 5 bin göçmen, Meksika sınırına ulaştı.
Nikaragua - 22.12.2019
Haftanın tarihine bakış
1972- Nikaragua'daki depremde 10 bin kişi öldü.
Nikaragua - 15.12.2019
ABD yaptırımı sonrası Nikaragua'da Ortega ailesinden 'kamulaştırma' adımı
ABD'nin, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın oğluna karşı aldığı yaptırım kararının ardından Ortega ailesine ait olduğu iddia edilen ülkenin en büyük benzin istasyonu şirketlerinden birinin kamulaştırılmasını onayladı.
Nikaragua - 15.12.2019
Nikaragua'da, ABD'nin yaptırım kararı aldığı petrol dağıtım şirketi kamulaştırıldı
Nikaragua'da petrol dağıtım şirketi "Distribuidor Nicaraguense de Petroleo"nun (DNP), ABD'nin yaptırım kararının ardından kamulaştırılması kararı alındı.
Nikaragua - 11.12.2019
Doğu Akdeniz'deki yetki alanlarının belirlenmesinde adaların rolü
Çözüm hakkaniyete esasına göre belirlenmeli Örnekler çoğaltılabilir. 1971'de Tunus ile İtalya arasında Linosa, Lampedusa ve Pantelleria adaları, 1978'de Avustralya ile Papua Yeni Gine arasında Torres Boğazı adaları, 1992'te Kanada ile Fransa arasında St. Pierre ve Miquelon adaları, 1993'te Danimarka ile Norveç arasında Jan Mayen adası, 1999'da Yemen ile Eritre arasında muhtelif adalar, 2001'de Katar ile Bahreyn arasında muhtelif adalar, 2007'de Nikaragua ile Honduras arasında muhtelif adalar, 2012'de Nikaragua ile Kolombiya arasında muhtelif adalar deniz yetki alanları bölüşülürken ya azaltılmış etki doğurmuş ya da hiç hesaba katılmamıştır.
Nikaragua - 02.12.2019
ANALİZ – Türkiye-Libya anlaşması: Doğu Akdeniz'de jeopolitik denklem değişiyor
Öncelikle, bu adalar üzerinden MEB ilan edilebilmesi için, bu adaların kendi başlarına yeterli ya da kendini yöneten unsurlar olmaları gerekiyor. İkinci olarak, Uluslararası Adalet Divanı 1977 İngiltere-Fransa, 1984 Libya-Malta, 2009 Ukrayna-Romanya, 2012 Nikaragua-Kolombiya davaları gibi birçok davada verdiği kararda, bir devletin hakimiyetindeki adadan dolayı kazandığı yetki alanı, diğer kıyıdaş devletin haklarını ihlal edecek derecede aşırı ise, adanın kıta sahanlığı ya da MEB'inin olamayacağını belirtmiştir.
Nikaragua - 01.12.2019
Nikaragua'da mahkeme, 16 aktivistin yargılanmasına karar verdi
Nikaragua'da mahkeme, siyasi mahkum olduğunu iddia ettikleri yakınları için açlık grevi yapan kadınlara su vermeye çalışırken gözaltına alınan 16 aktivistin "yasa dışı silah taşıma" suçundan yargılanmasına karar verdi.
Nikaragua - 19.11.2019
Nikaragua'da açlık grevindekilere yardım eden aktivistlere 5 yıl hapsi istemi
Nikaragua'da, siyasi mahkum olduğunu iddia ettikleri yakınları için açlık grevi yapan kadınlara su vermeye çalışırken gözaltına alınan 16 aktivistin 5 yıl hapis istemiyle yargılandığı bildirildi.
Nikaragua - 13.11.2019
TBMM Dışişleri Komisyonu 10 uluslararası anlaşma teklifini kabul etti
TBMM Dışişleri Komisyonu, uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin 10 kanun teklifini kabul etti.
Nikaragua - 13.11.2019
ABD'nin Latin Amerika'dan Orta Doğu'ya darbelerdeki rolü
ABD Başkanı Donald Trump, pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Bolivya'da ordunun istifasını talep etmesinin ardından Devlet Başkanı Morales'in görevini bırakmasına ilişkin Morales'in istifasının Batı Yarım Küre'nin demokrasisi için önemli bir olay olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Yaklaşık 14 yıl süren Bolivya anayasası ve halkının iradesinin üstüne geçmeye çalışma çabalarının ardından Morales'in görevinden ayrılması demokrasiyi korumuştur ve Bolivya halkının seslerini duyurması için yeni bir yol açmıştır. ABD, Bolivya halkını özgürlük talep ettiği için ve Bolivya ordusunu sadece tek bir insanı değil Bolivya anayasasını koruma sözüne bağlı kaldığı için alkışlıyor." Bolivya'daki bu gelişmenin Venezuela ve Nikaragua'daki "gayrimeşru rejimlere" de bir mesaj olduğunu dile getiren Trump, "Şu anda tamamen demokratik, müreffeh ve özgür bir Batı Yarım Küre'ye bir adım daha yakınız.
Nikaragua - 11.11.2019
Trump: "Morales'in istifası batı yarım kürenin demokrasisi için önemli bir olaydır"
Trump, yaptığı yazılı açıklamada, Bolivya Devlet Başkanı Morales'in istifasının batı yarım kürenin demokrasisi için önemli bir olay olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Yaklaşık 14 yıl süren Bolivya anayasası ve halkının iradesinin üstüne geçmeye çalışma çabalarının ardından Morales'in görevinden ayrılması demokrasiyi korumuştur ve Bolivya halkının seslerini duyurması için yeni bir yol açmıştır." "ABD, Bolivya halkını özgürlük talep ettiği için ve Bolivya ordusunu sadece tek bir insanı değil Bolivya anayasasını koruma sözüne bağlı kaldığı için alkışlıyor." değerlendirmesinde bulunan Trump, Bolivya'daki bu gelişmenin Venezuela ve Nikaragua'daki "gayrimeşru rejimlere" de bir mesaj olduğunu vurguladı.
Nikaragua - 11.11.2019
Morales'in istifasına tepkiler sürüyor
Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa etmek zorunda kalmasına ABD, Brezilya ve Nikaragua'dan tepkiler geldi.
Nikaragua - 25.10.2019
BM'den dünya genelindeki gösterilere ilişkin açıklama
Şili, Irak, Lübnan, Bolivya, Gine, Ekvator ve Hong Kong'da halen protestoların devam ettiğini anımsatan Shamdasani, 2019'un ilk aylarında Cezayir, Nikaragua, Malavi, Rusya, Sudan ve Zimbabve ile Fransa, İspanya ve İngiltere de dahil bazı Avrupa ülkelerinde benzer protestolar gerçekleştiğini söyledi.
Nikaragua - 04.10.2019
Rusya Başbakanı Medvedev'den Küba'ya ziyaret
ABD'nin Venezuela ve Nikaragua gibi, yaptırımlarla zorladığı ve son dönemde akaryakıt sıkıntısı yaşamaya başlayan Küba'yı ziyaret eden Medvedev ve ev sahibi Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, iki ülke hükümetleri ve kurumları arasında varılan bir dizi anlaşmaya imza atacak.
Nikaragua - 03.10.2019
Nikaragua'da yerlilere saldırı: 3 ölü
Nikaragua'da yerli topluluk Masmalaya'ya düzenlenen saldırıda 3 kişinin öldüğü bildirildi.
Nikaragua - 28.09.2019
ODTÜ'den İstanbul depremi açıklaması
Özellikle 1998, 2007 ve 2019 yıllarında yürürlüğe giren Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'in, önceki yönetmeliklere göre yenilikler ve üstünlükler getirdiği kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Türkiye Deprem Tehlike Haritası, Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği, yapı denetim firmaları ve hazır beton kullanımının yaygınlaşması ile özellikle son 20 yıldır daha kaliteli ve dayanıklı inşaatların yapılması sağlandı. Bunların dışında kalan ve mühendislik hizmeti almamış yapıların kentsel dönüşüm kapsamında güçlendirilmesi ya da yıkılarak yenisinin yapılması memnuniyet verici. Yapıların güvenliğinin değerlendirilmesi ve güçlendirme tasarım çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite firmalar ve üniversitelerimizce yapılmaktadır. İnşaat Mühendisliği bölümümüzde 'burkulması önlenmiş çelik çaprazlar', karbon fiber, çelik ve betonarme manto, perde duvar, modüler panelle güçlendirme gibi uygulamalar geliştirilmekte ve uluslararası işbirlikleri kurulmaktadır. Sürekli Yapısal Sağlık İzleme ile depremden hemen sonra dakikalar içinde hasar tespiti, akıllı ikaz sistemleri, köprü baraj ve tünel yapılarının deprem güvenlikleri gibi araştırmalarımız bulunmaktadır. Tecrübeli akademisyen kadromuzla geçmiş deprem tecrübelerimizi İstanbul da dahil olmak üzere ülkemizde farklı şehirlerde ve Pakistan, Mısır, Nepal, Nikaragua gibi ülkelerde yapılar, tarihi binalar, okullarda değerlendirmek ve güçlendirmek için kullanıyoruz.
Nikaragua - 24.09.2019
Nikaragua'dan ABD'ye "protestoları cesaretlendirme" suçlaması
Orta Amerika ülkesi Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, ABD'yi ve uluslararası örgütleri, ülkede 2018'de yaşanan hükümet karşıtı gösterileri "cesaretlendirmekle" suçladı.
Nikaragua - 15.09.2019
Amerikan Devletleri Örgütü yetkililerinin Nikaragua'ya girişine yasak getirildi
Nikaragua hükümetinin, Amerikan Devletleri Örgütünün (OAS) 7 yetkilisinin ülkeye girişine yasak getirdiği bildirildi.
title