Nijerya Sualtı Arkeolojisine Daü İle Adım Attı

Nijerya Sualtı Arkeolojisine Daü İle Adım Attı

Nijerya'da Sualtı Arkeolojisi Çalışmalarını Başlatacak Uzmanlar DAÜ Sualtı Görüntüleme Ve Araştırma Merkezi Tarafından Yetiştirildiler.

Nijerya Sualtı Arkeolojisine Daü İle Adım Attı

Nijerya'da sualtı arkeolojisi çalışmalarını başlatacak uzmanlar daü sualtı görüntüleme ve araştırma merkezi tarafından yetiştirildiler.

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin sualtı arkeolojisi alanında dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmiş olduğu başta UNESCO olmak üzere bu alandaki bütün uluslararası kurumlar tarafından bilinmektedir. UNESCO'nun Paris'teki sualtı kültür mirası toplantılarına resmen katılmakta olan DAÜ'nün faaliyetleri Nijerya Hükümeti'nin de dikkatini çekmiş ve bu hükümetin talebiyle geçtiğimiz aylarda DAÜ ile aralarında bir anlaşma imzalanmıştır. Nijerya'nın Atlantik okyanusuna 853 kilometrelik kıyı şeridi, çok sayıda göl ve nehiri bulunmaktadır. Ancak bu ülkede sualtı kültür mirası alanında hiç bir çalışma yapılmamış durumdadır.

Son olarak geçtiğimiz ay DAÜ öğretim görevlisi, sualtı arkeoloğu Hakan Öniz'in koordinatörlüğünde Istanbul'da gerçekleşmiş olan UNESCO devletlerarası sualtı kültür mirası bölge toplantısında bu alandaki bir çok ülkede herhangi bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. 28 ülkenin katılmış olduğu bu toplantıda bu alanda faaliyetlerin başlatılması için kararlar alınmıştır. Nijerya hükümeti ile DAÜ arasında varılmış olan anlaşmayla uygulanmış olan bu kısa dönem eğitim programı bu alanda pilot uygulama niteliği taşımaktadır.

UNESCO Genel merkezinin günlük olarak takip ettiği programda Nijerya Turizm ve Kültür Bakanlığı Müzeler Müdürlüğü arkeoloğu Adeniyi Jude Aribio ile aynı bakanlığın UNESCO ofisinden Emmanuel A.Odekanyin 12 gün süren kısa dönem eğitimden geçmiştir. Bu eğitimde temel ve ileri dalış eğitimleri, oksijen ilk yardım eğitimi, tehlikeli deniz canlıları eğitimi ile temel sualtı arkeolojisi eğitimi uygulanmıştır. Kursiyerler Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi'nde bulunan basınç odasında da Dr. Tarık İzbul tarafından kısa bir eğitimden geçirilmiştir.

Kursiyerler diğer DAÜ öğrencileriyle birlikte basınç odasında "kuru dalış" adı verilen uygulamayla 10 metrelik basınca indirilmişlerdir. DAÜ'den Hakan Öniz ile Dr.Burak Ali Çiçek tarafından uygulanan ve her gün yaklaşık 12 saat süren eğitimler sonunda kursiyerlere sertifikaları, DAÜ Rektör Vekili Prof.Dr. Osman Yılmaz, DAÜ Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Majid Hashemipour ve Prof. Dr. Abdullah Öztoprak tarafından verilmiştir.

2011 yazında Nijerya Hükümeti tarafından başlatılacak ilk arkeolojik tespit çalışmaları DAÜ desteğiyle gerçekleşecektir. Halen Türkiye'de yürütülen sualtı arkeolojisi çalışmalarının önemli bir bölümü DAÜ tarafından hayata geçirilmektedir.