Nijerya'da Petrol Boru Hattında Yangın: En Az 100 Ölü

Nijerya'da Petrol Boru Hattında Yangın: En Az 100 Ölü

Nijerya'nın Ticari Başkenti Lagos'ta Bir Petrol Boru Hattında Meydana Gelen Patlamanın Ardından Çıkan Yangında En Az 100 Kişinin Öldüğü Bildirildi. Kızıl Haç Yetkilileri, Bir Buldozerin Petrol Boru Hattına Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yangından Ijegun Mahallesinde Bulunan Evlerin ve Okulların Yandığını Kaydetti. Yangından En Az 40 Kişinin de Yaralandığı Bildiriliyor.

Nijerya'da Petrol Boru Hattında Yangın: En Az 100 Ölü

Nijerya'nın ticari başkenti Lagos'ta bir petrol boru hattında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında en az 100 kişinin öldüğü bildirildi. Kızıl Haç yetkilileri, bir buldozerin petrol boru hattına çarpması sonucu meydana gelen yangından Ijegun mahallesinde bulunan evlerin ve okulların yandığını kaydetti. Yangından en az 40 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Kızıl Haç yetkililer, yaralıların hastaneye götürüldüklerini ve yangının meydana geldiği bölgeden çok sayıda yaralının kurtarılmaya çalışıldığını aktardılar. Kurtarma ekipleri, ölenler arasında 2 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu belirttiler. Yanan okullarda bulunan öğrencilerin ise yangın binaları tamamen yıkmadan önce kaçmayı başardıkları kaydedildi. Yangının hala devam ettiğini kaydeden yetkililer, birçok kişinin de alevlerden kaçmaya çalıştığını bildirdi.

Nijerya Ulusal Acil Yönetim Ajansı Başkanı Abdüsselam Muhammed, kendilerine ulaşan bilgiye göre 36 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Nijerya'da petrol boru hatlarında çok sık kaza ve yangın meydana geliyor. Bu yangınlardan çoğuna petrol çalmaya çalışan hırsızlar sebep oluyor.

Nijerya Ulusal Petrol İşbirliği rakamlarına göre ülkede petrol boru hatlarına yönelik yılda 400 saldırı gerçekleşiyor.

Aralık ayında meydana gelen benzer bir olayda 40 kişi yanarak can vermişti. 2006 yılında iki ayrı patlamada ise 400 kişi ölmüştü.

Kaynak: CHA