Haberler » Ekonomi » Haber

Niğde Koyunlu Halı Fabrikası 400 İşçisini İşten Çıkarttı

Niğde'de Kurulu Bulunan Koyunlu Halı Fabrikası, Ekonomik Kriz Nedeniyle 400 İşçisini İşten Çıkartarak Bir Vardiyasını Kapattı.

Niğde Koyunlu Halı Fabrikası 400 İşçisini İşten Çıkarttı

Niğde'de kurulu bulunan Koyunlu Halı Fabrikası, ekonomik kriz nedeniyle 400 işçisini işten çıkartarak bir vardiyasını kapattı.

Koyunlu Halıları'nı üreten Birko A.Ş'nin Niğde Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarında çalışan bin 500 işçisinden 400 kişi ekonomik kriz nedeniyle işten çıkartıldı. Fabrika, üç vardiyadan iki vardiyaya düştü.

Yaz döneminde de işçilerine ücretli ve ücretsiz izin vermek zorunda kaldıklarını ve artan ekonomik kriz nedeniyle toparlanamayarak işçi çıkartmak zorunda kaldıklarını belirten fabrika yetkilileri, son dönemlerde, özellikle elektriğe yapılan zamlardan dolayı gece elektrik tüketiminin gündüz tüketiminden 4 kat daha pahalı olması nedeniyle gece 22.00 ile 06.00 saatleri arasındaki vardiyayı iptal ederek, öncelikle gönüllü ve işten çıkarılmasında yasal bir sorun olmayan işçiler olmak üzere 400 kişiyi işten çıkartmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Fabrika yetkililerinin geçen hafta konuyla ilgili Ankara'da bir dizi görüşme yaptıkları ama sonuç alamadıkları öğrenildi. Sabah saatlerinde fabrika önüne toplanan işçiler, camlara asılan listelerden isimlerine bakarak işten çıkarıldıklarını öğrendi. Bir süre fabrika önünde bekleyen işçiler umutları tükenince çaresizce evlerine dönmek zorunda kaldı.

(CİHAN)