Niğde Konaklı Belediyesi Hizmetlerini Anlattı

Niğde Konaklı Belediyesi Hizmetlerini Anlattı

Niğde Konaklı Belediye Başkanı Feridun Bilge, Mezarlığın Artık Bir Düzen İçerisine Gireceğini Belirterek, "Artık Gelişi Güzel Mezarlığa Defin İşlemleri Olmayacak. Parseller Halinde Her 10 Kişilik Parselin Başında Sedir Ağaçları, Akçe Ağaçları, Buna Benzer Mavi Ladinler Döşeyeceğiz." Dedi.

Niğde Konaklı Belediyesi Hizmetlerini Anlattı

Niğde Konaklı Belediye Başkanı Feridun Bilge, mezarlığın artık bir düzen içerisine gireceğini belirterek, "Artık gelişi güzel mezarlığa defin işlemleri olmayacak. Parseller halinde her 10 kişilik parselin başında sedir ağaçları, akçe ağaçları, buna benzer mavi ladinler döşeyeceğiz." dedi.

Niğde Konaklı Belediye Başkanı Feridun Bilge, seçimlerden günümüze belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

İlk olarak çocuk parklarına değinen Bilge, "Bir önceki dönemden yarım kalan parkı tamamlayarak Derviş Eroğlu parkının açılışını yaptık. Şu anda 3 adet çocuk parkımızın zemin çalışmalarını başlattık. 3 camimizden biri olan Hicret Camii açılıyor. Hicret Parkı da sanırım 10-15 gün içerisisinde arkadaşlar açılışını yapacaklar. Halkımızın hizmetine sunacağız." dedi.

Göreve geldiklerinde başka bir konu olan mezarlıklarla ilgili daha önce hiç çalışma yapılmadığını belirten Bilge, şöyle devam etit: "Şu an hızla devam eden bizim ecdadımızın en çok kalacağı yer mezarlıklarımız. Bugün bu dünya fanidir ama mezarlıklar hep kalıcıdır. Bu dönemde belediye başkanlığını kazandıktan sonra mezarlıklarla ilgili hiç bir çalışmanın olmadığını gördük. Bu nedenle kışı yatmayarak bu konulara ayırdık, büyük mezarlığımızda büyük bir proje başlatarak, Orman Bakanlığı'mızdan da büyük destekler alarak, yaklaşık 10 bine yakın fidan dikimi yapılacak. 4000 tanesi dikildi.

Büyük ağaçların da nakilleri için Niğde Belediye Başkanlığı tarafından ağaç nakil aracı tahsis edildi belediyemize. Onunla kar altında ağaçlarımızı naklettik, özellikle çam ağaçlarımızı. Ve binlerce fikstür diktik mezarlıklarımıza. Bu da bahçe duvarlarımızdaki güzelliği ortaya çıkarmak için mezar yönünde bulunan, namaz kılmak için bulunan yer çamur içerisindeydi. Onunla ilgili büyük bir çalışma yaptık. Kilitli parke çalışmasını tamamladık."

Türkiye'nin Ayasofya'dan sonra ikinci büyük kilisesinin de Konaklı'da olduğunu belirten Bilge, "Seçimden sonra bir çalıştay yaparak, Niğde Kültür Müdürlüğü ve Konaklı Belediyesi olarak ilk olarak kilisenin temizliğini yaptık. Aşırı derecede kötü bir şekildeydi. Konaklı Belediyesi'ne tahsisini yaptık. Geçen yıl bin 500 turist ağırladık. Hedefimiz yıllık 10 bin turist.

Bu konuda belediyelerden kesinti olan yüzde 11 emlak payı var. Bu payda belediyemize kilisemize para aktarılmasını talep ediyoruz. Bu konuda da sayın valimizle gelecek günlerde bir görüşmemiz olacak. Kilisemizle ilgili yol projesi yaptık, onu da Kültür Bakanlığımıza sunduk. Yaklaşık 145bin TL'lik bir proje. İnşallah oda kabul edilir. Ayasofya'dan sonra ikinci büyük kilise, Bu sene temizlik ve çevresini tamamlayabilirsek bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz kültür festivalinde belli bir bölümünü de kilisede yapmayı düşünüyoruz. Ama Yunanistan da ki kriz maalesef bizi de etkiledi. Nedeni de Yunanistan dan mübadele ile giden, bizim köyümüzden giden insanları davet etmiştik, bir program yapıyorduk. Maalesef Yunanistan da ki kriz onları da etkiledi. Kendilerinin gelemeyeceklerini ve katılamayacaklarını söylediler. Aynı şekilde buradaki gidişlerinde bu yıl olamayacağını söylediler. Çünkü bizlerde mübadele ile geldiğimiz için orda bizde köylerimize gidiyorduk." (CİHAN)