NİĞDE'DE PATATES EKİMİ BAŞLADI

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

TÜRKİYE'nin patates ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Niğde'de yeni sezon patates ekimleri başladı.

TÜRKİYE'nin patates ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Niğde'de yeni sezon patates ekimleri başladı. Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Mayıs ayının gelmesiyle birlikte çiftçilerin bölgede patates ekimine başladığını kaydetti. Kentte bu sezon yaklaşık 235 bin dekar alanda patates yetiştirilmesinin beklendiğini, Niğde'nin Türkiye'nin patates ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini karşıladığını anlatan Başkan Kenar, "Yine de çiftçi olarak üretmeye devam edeceğiz, patateslerimizi toprakla buluşturacağız. Bölgede patates ekimi tüm hızıyla devam ediyor. Bu sene de geçen yılki kadar patates ekileceğini düşünüyorum. Çünkü çiftçimizin bölgemizde fasulye, patates ve buğday gibi ürünlerden başka alternatif ürün yetiştiremiyor. Sancılı da olsa patates ekmeye devam edeceğiz. Geçen dönem yaklaşık 235 bin dekar alanda patates ekildi. Bu yıl da aynı alan kadar ekileceğini düşünüyoruz" dedi.

Konaklı Beldesi'nde yaklaşık 100 dekar alanda patates eken çiftçi Bayram Elmas da ağustos ayında patates hasadı yapılacağını anlattı. Ekimde aile bireyleri olarak çalıştıklarını ifade eden Elmas, şöyle konuştu: "2020 yılında çiftçiler olarak biraz üzüldük. Emeğimizin karşılığını alamadık. Girdi maliyetleri yüksek. Bu sene yine yükseldi. Bizim fazlasında gözümüz yok. Sadece maliyetimizi kurtaralım üstünde de küçük bir ekmek parçası yersek o yeter. Patatesi 4-5 liraya satmanın hesabını yapmıyoruz. Tüketiciyi de düşünüyoruz. TMO, patates alımı yaptığı için devletimizden Allah razı olsun. Öncelikle Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederiz, çok isabetli bir karardı."

Elmas, bu alımların ekim-kasım gibi yapılsaydı daha fazla çiftçinin yararlanabileceğine dikkati çekerek, alım sayesinde taban fiyatın belirlendiğini ve üreticinin korunduğunu vurguladı.

NİĞDE'DE PATATES EKİMİ BAŞLADI
NİĞDE'DE PATATES EKİMİ BAŞLADI
NİĞDE'DE PATATES EKİMİ BAŞLADI
NİĞDE'DE PATATES EKİMİ BAŞLADI

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title