Niğde'de Elma Hasadı Başladı

Niğde'de elma hasadı başladıNİĞDE - Niğde'de 235 bin 860 dekar alanda üretilen elmalar için yaklaşık 429 bin ton elma rekoltesi bekleniyor.

Niğde'de elma hasadı başladı

NİĞDE - Niğde'de 235 bin 860 dekar alanda üretilen elmalar için yaklaşık 429 bin ton elma rekoltesi bekleniyor.
Elma üretimiyle Türkiye'de üçüncü sırada yer alan Niğde'de bodur elmanın hasadı başladı.
Bodur ve yarı bodur, Starking, Golden, Amasya ve Granny Smith ve Gala türü elma olmak üzere 235 bin 860 dekar alanda üretilen elmalar yaklaşık 429 bin ton elma rekoltesi bekleniyor.
Ulukışla ilçesinde meyve fidanı ve elma üretimi yapan Atilla Kaplan, yıllık 1 milyon civarında elma fidanı ürettiklerini ve bahçelerinde 5 bin ton elma beklediklerini ve Hindistan, Bangladeş, Katar, Kuveyt, Libya ve Rusya'ya elma ihraç edildiğini söyledi.
Kaplan, "Yıllık 1 milyon fidan üretiyoruz ağırlıklı olarak elma. Diğer şeftali, nektarin, armut, kayısı gibi birçok ılıman iklim meyvesi üretiyoruz. Şuanda hasat başladı. 5 bin ton elma bekliyoruz. buradan direk soğuk hava deposuna veya yurtdışına ihraç edeceğiz. İhracata açısından Türkiye çok şanslı. Hindistan, Bangladeş, Ortadoğu ülkeleri Katar, Kuveyt, Libya ve önemli bir pazar olan Rusya'ya ihracata gitmesi elma fiyatlarına da yansımış durumda"dedi.
Niğde'de 95 bin 730 bin dekar alanda üretim yapılan Amasya elmasının üretiminde de Niğde birinci sırada.