Niğde'de 30 Damızlık Koç Dağıtıldı

Niğde'de 30 Damızlık Koç Dağıtıldı

Niğde Tarım İl Müdürlüğü Tarafından 'Koyunculuğu Geliştirme Projesi' Kapsamında 3 Köyde 15 Yetiştiriciye Toplam 30 Damızlık Koç Dağıtıldı.

Niğde'de 30 Damızlık Koç Dağıtıldı

Niğde Tarım İl Müdürlüğü tarafından 'Koyunculuğu Geliştirme Projesi' kapsamında 3 köyde 15 yetiştiriciye toplam 30 damızlık koç dağıtıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Yatırım Projelerinden "Koyunculuğu Geliştirme Projesi" çerçevesinde Konya Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesinden temin edilen Akkaraman ırkı damızlık koçlar, programa alınan Ulukışla İlçesi Hüsniye köyünde 5, Bor İlçesi Kızılca kasabasında 5 ve Çamardı İlçesi Celaller köyünde 5 kişi olmak üzere 15 yetiştiriciye 2'şer adet, toplam 30 baş koç dağıtıldı.

Tarım İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "Öncelikli olarak Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliğine üye olan üreticilerden belirlenen koyunculuk işletmesi sahiplerine koçlar, kura ile belirlenerek dağıtıldı. Proje kapsamında dağıtılan koçların bulunduğu sürüde başka koç bulundurulmayacak ve üreticiler elindeki koçları 3 yıl süre ile ellerinden çıkarmayacaklar. Koçların sağlık kontrolleri, İlçe Tarım Müdürlüklerindeki görevli Veteriner Hekimler tarafından düzenli olarak yapılacak. Proje için 12.150 YTL harcama yapıldı." denildi.