Niğde Belediyesi, Derbent Mezarlığı'nın Yollarını Yeniliyor

Niğde Belediyesi, Derbent Mezarlığı'nın Yollarını Yeniliyor

Niğde Belediye Başkanlığı tarafından Derbent Mezarlığı'nın yollarının yeniden düzenlenmesi amacıyla başlayan çalışmalar devam ediyor.

Niğde Belediyesi, Derbent Mezarlığı'nın Yollarını Yeniliyor

Niğde Belediye Başkanlığı tarafından Derbent Mezarlığı'nın yollarının yeniden düzenlenmesi amacıyla başlayan çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, "Burada 20 bin metre kare kilitli taş döşemesi gerçekleştireceğiz. Bu çalışmadan sonra Derbent Mezarlığı hakikaten hem Niğde'mize yakışır hem insanımıza yaraşır bir hale gelmiş olacak." dedi.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, çalışmalar hakkında bilgiler alarak şehir mezarlığı içinde yolların tamamında kilit parke taş döşenmesinin gerçekleştirileceğini söyledi. Başkan Akdoğan, şöyle konuştu: "Derbent Mezarlığı Niğde'mizin en önemli bölgesi olan ve Niğdeli olup dışarıda yaşayan her ailenin yakınının ve akrabasının bulunduğu yer. Buranın yaklaşık 100 yıllık bir tarihi var. Yine burada yaklaşık 15 bin kayıtlı mezarlığımız var tabi kayıtsız olanlarla düşündüğümüz zaman bu rakam daha fazla ama bizim kayıtlarımız içerisinde bulunan 15 bin tane kabristanlığımız var. Dolayısıyla bu mezarlığın eski halini hepimiz biliyoruz. Hakikaten Derbent Mezarlığı dediğini zaman halkın büyük bir kesimi tarafından şikayet edilen beğenilmeyen bir yerdi burası. Biz yaptığımız proje çalışması sonucu patika yollar başta olmak üzere yine ana yolarlıda içine dahil ederek bu mezarlıkta yürünebilecek her tarafın kilitli taş ile kaplanması ve bordürle bunun etrafının çevrilmesi çalışmasını başlattık. Burada 20 bin metre kare kilitli taş döşemesi gerçekleştireceğiz. Bu çalışmadan sonra Derbent Mezarlığımız hakikaten hem Niğde'mize yakışır hem insanımıza yaraşır bir hale gelmiş olacak. Buraya Niğdeli kardeşlerimizde geldiği zaman bakacaklar hakikaten Derbent Mezarlığı'nın çehresinin değiştiğini onlarda görecekler. Ben burada çalışma yapan işçi kardeşlerimize kolay gelsin diyorum yine başta Şaban Özkaymak olmak üzere yine teşekkür ediyorum. Hakikaten mezarlıkta çalışan burada hizmet veren kardeşlerimizin de buranın bu hale gelmesinde emekleri büyük en onlara da tüm Niğdeli vatandaşlar adına, şahsım adına ve Belediye Başkanlığı adına teşekkür ediyorum."