Niğde: Bakan Çelik, Niğde'de...(2)

Niğde: Bakan Çelik, Niğde'de...(2)
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bazı insanların eleştiriyi alışkanlık ve hastalık haline getirdiğini belirterek, "Eğer ülkemizdeki güzellikleri görmezsek, gençliğimizin moralini bozarız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bazı insanların eleştiriyi alışkanlık ve hastalık haline getirdiğini belirterek, "Eğer ülkemizdeki güzellikleri görmezsek, gençliğimizin moralini bozarız" dedi.

Doğuş Holding tarafından Gazi İlköğretim Okulu'na kurulan bilgi teknolojileri sınıfının açılışı için Niğde'ye gelen Çelik, 2005 yılının Haziran ayında başlattıkları Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası'nın bugün tam 1 yılını tamamladığını ve aradan geçen 1 yıllık sürede Türkiye'deki eğitimin teknolojik alt yapısının neredeyse yüzde 100 oranında tamamlandığını kaydetti. Bunun Türkiye'nin büyüklüğünün göstergesi olduğunu ifade eden Çelik, "Türkiye'deki işadamlarının alicenaplığıdır, Türk halkının güzelliğidir. Bundan dolayı bu kampanyaya destek olan başta Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk olmak üzere bütün Türk halkına teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun" diye konuştu.

Tarihte nam, iz bırakmış insanların 2 sınıfta değerlendirebileceğini belirten Bakan Çelik, "Birisi önemli insanlar, diğeri değerli insanlar. Eğer paranız pulunuz, mevkii makamınız varsa siz önemli insansınız. Ama önemli insanların önemi paraları pulları, mevkiileri makamları, rütbeleri olduğu sürecedir. Bu değerleri kaybettikten sonra bir gün gelir tarihin unutulmuşluk bulutları içerisine gömülür. Ama bir grup insan vardır ki, onlar asla unutulmazlar. Bu alemden göçüp gitseler bile gömülen defineler, hazineler gibi onların değerleri hep korunur ve insanların gönlünde taht kurmaları nedeniyle daha sonra da yaşarlar. Kimdir değerli insanlar, sadece kesesinin ve kasasının bekçiliğini yapan, egoist olan, kendisinin dışında başkasının derdiyle dertlenmeyen, 'Ben tokum, başkası açlıktan ölsün, banane' gibi aymazlık içerisinde olan işadamlarına 'değerli' demeyi içimize sindiremiyoruz. Ama başkasının derdiyle dertlenen, sahip olduklarını insanıyla paylaşmasını bilen eser bırakan ve sosyal sorumluluk projelerine imza atan işadamları işte değerli insanlardır. Ne mutlu bu insanlara ki, hem önemli hem değerli oluyorlar. Bu iki özelliği üzerinde taşıyan insanlara ne mutlu. Bu iki özelliği üzerinde taşıyan Ferit Şahenk Bey, Niğde'nin ve Şırnak'ın sadece 4 bin 600 adet bilgisayar ihtiyacını karşılamadı, aynı zamanda Garanti Teknoloji ile Ayhan Şahenk Vakfı'nın yapmış olduğu işbirliği sonunda 8 bin adet Türkiye'nin muhtelif yerlerine gönderdiler ve Anadolu'ya bu bilgisayarları teslim ettik. Ben bu gayretlerinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum. Bütün bu bilgisayarların yanında, Niğde'de 127 adet bilgi teknolojileri sınıfının alt yapısını da kurdular. Şırnak'ı Niğde'den ayıran, Hakkari'yi, Edirne'den ayırt etmeye çalışan bölücü zihniyete karşı yapılan bu davranış asil bir davranıştır" şeklinde konuştu.

"67 MODEL MÜFREDAT YENİLENDİ"

Türkiye'de eğitim alanında baş döndürücü gelişmeler yaşandığını kaydeden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakan olduğu gün bir değerlendirme yaptığını ve eğitimde çok büyük sorunların var olduğunu gördüğünü söyledi. Türkiye Milli Eğitim Müfredatı'nın 1967 model olduğunu, bunun; uluslararası otobanlarda 1967 model hurda bir arabayla 2006 model araçlara karşı yarışmak olduğunu vurgulayan Çelik, bu durumda yarışın baştan kaybedileceğini ancak, 40 yıl önce hazırlanan ve çağın dışında kalmış olan müfredatın çağdaş bir hale getirilmesiyle gelişmiş ülkelerle yarışılabileceğini ifade etti. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğrenci merkezli, ezbercilikten uzak, papağan yetiştirmeyi elinin tersiyle iten, soru soran, analiz ve sentez yapan nesillerin yetişmesi için yeni müfredat 81 ilin her tarafında uygulanmaktadır. Bu gelişme Türkiye'nin geleceğine etki edecek bir gelişmedir. Fiziki mekan eksikliğimiz vardı, bakın geldiğimiz günden beri yaptığımız derslik sayısı 80 bin oldu. Teknolojik alt yapıda sıkıntımız vardı, ben Türkiye'nin dağına taşına internet götüreceğiz dediğim zaman, Türkiye'deki 60 bin okulu internete bağlayacağız dediğim zaman bazıları bıyık altından güldüler. Sayın Başbakanımız ile Türkiye'nin en geri kalmış ilçesi olan Eruh'a gittik, bir çocuk Başbakan'ın yanına geldi, birlikte resim çektirdi. Başbakan çocuğa 'Bu resmi sana nasıl ulaştıracağım?' diye sordu, çocuk 'Kolay, e-mail adresimi vereyim, oraya atarsın' dedi. İnternet bağlantısı açısından yüzde 90'lık öğrenci kitlesine ulaştık. Şu anda Telekom'un kablolu alt yapısının müsait olmadığı yerlerde wireless sistemini kuruyoruz. Güney Kore'nin geliştirdiği elektrik kabloları üzerinden internet servisi modeli var, onu deniyoruz. 2006 yılı bitmeden Türkiye'nin her tarafına interneti taşımış olacağız. Bazı insanlar eleştiriyi alışkanlık ve hastalık haline getirmiştir, eğer ülkemizdeki güzellikleri görmezseniz, gençliğimizin moralini bozarız. Büyük Atatürk'ün önderliğinde asrın başında bir istiklal mücadelesi verdik ve bizim davamız Türkiye'nin istikbal davasıdır. Yani gelecek davasıdır. Artık uzay çağında kağnı arabalarıyla yürüyemeyiz. Son yıllarda bütçeden eğitime ayrılan pay en büyük pay olduğu halde maalesef 20 milyon öğrenciyi eğitmekle mükellef olduğumuz için, çağdaş eğitim yaptırabilmek için bütçe imkanları devlet imkanları bu işe yetmiyor. Biz dünyanın gerisinde kalmamak, AB'nin bir parçası olmak, kalkınmış ülkeler seviyesine yetişmek için bir hedef koyuyorsak, eğitimi ancak özel sektörü, vakfı, devletiyle istediğimiz seviyeye ulaştırabiliriz. Bizim derdimiz var, uykularımızın kaçması lazım ki Türk insanı daha iyi yaşasın."

Bakan Çelik, konuşmasının ardından Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'e plaket verdi.

Çelik, daha sonra kurdeleyi keserek bilgi teknolojileri sınıfını hizmete açtı. n'fdn yanında, Niğde'de 127 adet bilgi teknolojileri sınıfınÖğrencilerle birlikte bir süre internete giren Çelik, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title