Nıamey: Nijer'de Kolera Salgını

Nıamey: Nijer'de Kolera Salgını

Nijer Sağlık Bakanlığı, Ülkede Ortaya Çıkan Kolera Salgınının Kontrol Altına Alındığını, Ancak Bugüne Kadar Salgından Etkilenenlerin Sayısının Bin 200'e, Hayatını Kaybedenlerin İse 79 Kişiye Ulaştığını Açıkladı.

Nıamey: Nijer'de Kolera Salgını

Nijer Sağlık Bakanlığı, ülkede ortaya çıkan kolera salgınının kontrol altına alındığını, ancak bugüne kadar salgından etkilenenlerin sayısının bin 200'e, hayatını kaybedenlerin ise 79 kişiye ulaştığını açıkladı.

Nijer'de ortaya çıkan kolera salgınının etkileriyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Nijer Sağlık Bakanlığı, salgında hastalığa yakalananların bin 200 kişi olduğunu ifade ederken, hastalıktan dolayı hayatını kaybedenlerin ise 79 kişi olduğunu belirtti. Batı Afrika ülkesinde salgından en çok etkilenen kentlerin ülkenin en büyük 2 kenti olan Zinder ve Maradi ile güneydoğudaki Diffa Kenti olduğu kaydedilirken, salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığı da açıklandı. Kolera salgını, sağlık koşullarının uygun olmadığı bölgelerde meydana gelen aşırı yağışların yol açtığı selle birlikte ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, ülkedeki aşırı yağışlar nedeniyle oluşan sel felaketinden 43 binden fazla insan etkilenirken, 10 bin kadar insan da evsiz kaldı. Dünya Sağlık Örgütü ise, kolera salgınıyla daha etkili mücadele edilebilmesi amacıyla ülkeye sağlık ekipleri ve ilaç göndermişti.

Kaynak: İHA