Nezih Uzel, Mevlevi Geleneklerine Göre Son Yolculuğuna Uğurlandı

Nezih Uzel, Mevlevi Geleneklerine Göre Son Yolculuğuna Uğurlandı

İstanbul'da, şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Ali Nezih Uzel, son yolculuğuna uğurlandı.

Nezih Uzel, Mevlevi Geleneklerine Göre Son Yolculuğuna Uğurlandı

İstanbul'da, şeker hastalığına bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Ali Nezih Uzel, son yolculuğuna uğurlandı. Geçen yıl şeker hastalığından dolayı sol ayak parmağı kesilen Uzel'in cenaze namazı, Üsküdar'daki Selami-Ali Camii'nde öğle vakti kılındı. Uzel, Mevlevi geleneklerine göre uğurlandı.

Uzel'in cenaze namazına İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Beşir Ayvazoğlu, Ahmet Tan, Mustafa Sağyaşar, Ekan Mutlu, sevenleri ve arkadaşları katıldı.

Cami bahçesinde gazetecilere kısa bir açıklama yapan tarihçi İlber Ortaylı, Uzel'in müziğinden ve fikirlerinden faydalandıklarını söyledi. Müzisyen Mustafa Sağyaşar ise, Türkiye'nin önemli bir değerini yitirdiğini belirtti.

Nezih Uzel'in cenazesi namazdan sonra Mevlevi geleneklerine göre taşındı. Dualar eşliğinde cenaze aracına konulan Uzel, toprağa verilmek üzere Karacaahmet Mezarlığı'na götürüldü.

KİMDİR

Mudanya'da 1938 yılında doğan ve 1949 yılında ailesi ile birlikte İstanbul'a taşınan Nezih Uzel, 1957 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Uzel, Ordinaryus Profesör Doktor Süheyl Ünver, Kudümzenbaşı Sadettin Heper, Neyzenbaşı Halil Can, eski hat ve tezhip sanatında hattat Necmettin Okyay, Halim Özyazıcı ve Bekir Pekten'in derslerini izledi.

Yeni Kapı Mevlevihanesi son şeyhi Abdülbaki Efendi'nin oğlu Resuhi Baykara ve araştırmacı Abdülbaki Gölpınarlı ve Şeyh Mithat Bahari Beytur aracılığıyla Mevlevi kültürüne giren Uzel, 15 yıl Üsküdar'da eski Özbekler Dergahı son şeyhi Necmettin Özbekkangay'ın hizmetinde bulundu. Uzel, Mevlevi Refi Cevat Ulunay'ın teşvikiyle gazeteciliğe başladı. Meslekte, Refik Halit Karay, Falih Rıfkı Atay, Reşat Ekrem Koçu, Yaşar Kemal, Haldun Taner'le tanışan Uzel, Fransız Match Dergisi başyazarı Raymond Cartier, Roger Garaudy, Mme.Carrere d'Encausse, oryantalist Edward Said, Anna Marie Schimmel gibi isimlerin kitaplarını çevirdi. Uzel, pek çok yerli-yabancı gazetelerde muhabirlik, köşe ve araştırma yazarlığı yaptı. 1966 yılında Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti'nde ve İstanbul Radyosu'nda Kudümzen olarak görev alan Uzel'in, İslam tarih, kültür ve sanatıyla ilgili 25 kitabı, eski tasavvuf müziğini içeren 28 plağı ve CD'leri yayımlandı. Uzel, Semazenbaşı Ahmet Bican Kasaboğlu ile 1981 yılında İstanbul Sema Grubu'nu kurdu. Bu grup, yurt içinde ve dışında çok sayıda konser verdi ve sema gösterisi düzenledi.