New Yorkluların Mehmet ve Fatma'sı: Jayden ve Sophia

New Yorkluların Mehmet ve Fatma'sı: Jayden ve Sophia

Türkiye'de Resmi Rakamların Verilerine Göre En Yaygın Erkek İsminin Mehmet, Kızlarda İse Fatma Olduğu Bilinen Bir Gerçek. New York'ta İse En Çok Rastlanan İsimler Jayden ve Sophia.

New Yorkluların Mehmet ve Fatma'sı: Jayden ve Sophia

Türkiye'de resmi rakamların verilerine göre en yaygın erkek isminin Mehmet, kızlarda ise Fatma olduğu bilinen bir gerçek. New York'ta ise en çok rastlanan isimler Jayden ve Sophia. New York Sağlık Birimi tarafından açıklanan istatistiklere göre New York şehrinde yeni doğan bebeklere verilen en popüler isimlerin, kızlar için Sophia, erkeklerde ise Jayden olduğu belirlendi.

New York'ta 2008 yılı içinde yeni doğan bin 383 çocuğa Sophia ve Jayden isminin verildiği belirtilen istatistikte Isabella ve Daniel ikinci, Emily ve Michael üçüncü sırada yer aldı. Angelina, Rihanna gibi günümüzün popüler kültür sanatçı isimleri de New Yorklular tarafından yoğun olarak tercih edilenler arasında yer aldı.

150 isimlik popüler listede Angelina ismi 22. sırada, Rihanna ise 100. Sırada bulunuyor. İsim verme konusunda etnik kökenin de çok etkili olduğunu ortaya koyan sonuçlarda Hispanik kökenliler arasında en çok tercih edilen kız isminin Ashley olduğu ifade edilirken, en çok tercih edilen erkek isminin ise Jayden olduğu ortaya çıktı.

Asya kökenli aileler arasında Sophia isminin çok popüler olduğu ortaya koyan sonuçlarda beyaz Amerikalı ailelerin büyük bir çoğunluğunun kız çocuklarına Olivia ismi verdiği belirlendi. Siyahlar arasında ise Madison isminin eski yıllara oranla daha popüler hale geldiği kaydedildi.

Beyaz Amerikalılar arasında daha önceki yıllarda olduğu gibi erkek çocuklarına en çok verilen isimse Daniel oldu.

Açıklanan istatistiklere göre 2008'deki en popüler 20 bebek ismi şöyle

Kızlar (Toplam 62,070 ) Erkekler (Toplam 65,610)

1 Sophia Jayden

2 Isabella Daniel

3 Emily Michael

4 Olivia Matthew

5 Sarah David

6 Madison Joshua

7 Ashley Justin

8 Mia Anthony

9 Samantha Christopher

10 Emma Ethan/Ryan

(CİHAN)