New York'u Kana Bulamayı Hedefleyen Bombacının Evinden İki Gece Çığlıklar Gelmiş

New York'u Kana Bulamayı Hedefleyen Bombacının Evinden İki Gece Çığlıklar Gelmiş

New York'u kana bulamayı hedefleyen Ullah'ın komşuları, son 2 gece evden çığlıklar duyduklarını söyledi. İddia halkı tedirgin ederken, ABD istihbaratı, DEAŞ'a bağlılık yemini eden saldırganı araştırıyor.

ABD New York'ta ülkeninen büyük otobüs terminaline bombalı saldırı girişiminde bulunan Akayed Ullah'ın terör örgütü DEAŞ'la bağlantısı araştırılıyor.

Göçmen vizesiyle altı yıl önce Amerika'ya gelen Bangladeş kökenli saldırgan, üstündeki patlayıcının zamanından önce infilak etmesiyle yaralı halde yakalandı.

EVİNE VE BAŞKA ADRESLERE BASKIN YAPILDI

Üzerinde boru tipi bomba düzeneği bulunan saldırganın Brooklyn semtinde yaşadığı eve ve başka adreslere FBI tarafından baskınlar yapıldı.

KOMŞULAR SON İKİ GECE EVDEN ÇIĞLIKLAR DUYMUŞ

Bomba yapımını internetten öğrendiğini söyleyen 27 yaşındaki Akayed Ullah'ın komşuları, saldırganın yaşadığı evden son iki gece çığlıklar ve bağrışmalar duyduklarını söylüyor.

"ÇIĞLIK" İDDİASI ABD'Yİ TEDİRGİN ETTİ

Komşuların anlattığı çığlıklar ABD haklını tedirgin etti. Akıllara "Evde başka teröristlerde mi vardı" sorusunu getirdi.

ABD'li yetkililer, Ullah'ın terör örgütü DEAŞ'e bağlılık duyduğunu ve bomba düzeneğini iş yerinde bir araya getirdiğini aktarıyor.

İSRAİL'E TEPKİ EYLEMİ

Patlamada ciddi şekilde yaralanan tek isim olan ve hastaneye kaldırılan saldırgan, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaptıklarına karşılık böyle bir eylem yaptığını söyleyerek kendini savundu.

BÜYÜK KORKU YARATTI

Ünlü Times Meydanı'na hayli yakın noktadaki Port Authority otobüs terminaline giden bir yeraltı geçidinde gerçekleşen patlama, ABD'de büyük korkuya yol açtı.

2012-2015 yıllarında taksi şoförlüğü yapan Akayed Ullah'la birlikte patlamada üç kişi hafif yaralanmıştı.

DEAŞ'IN SALDIRILARI 200'Ü AŞTI

30'u aşkın ülkede saldırı düzenleyen terör örgütü DEAŞ, Kasım ayı başında ABD'yi hedef almıştı. Özbek asıllı Seyfullah Saipov'un kullandığı araç, New York Manhattan'daki bisiklet yolunda yayaları ezmiş ve sekiz kişi yaşamını yitirmişti.

DEAŞ, yıl içinde İspanya, İngiltere, ABD, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. Sayıları 200'ü aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

5 KITAYI KANA BULAYAN SALDIRILARDA, 2 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜ

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.