Irkçı Trump, Fırsatı Kaçırmadı: Göçmenlere Aile Birleşimi Vizesi Kaldırılsın

Irkçı Trump, Fırsatı Kaçırmadı: Göçmenlere Aile Birleşimi Vizesi Kaldırılsın

Trump, New York'taki saldırı sonrası göç politikasının daha da sertleştirilmesini ve göçmenlerin aile bireylerinin ülkeye yerleşmesini sağlayan aile birleşimi vizesinin kaldırılmasını istedi.

New York'taki bombalı saldırı sonrası ABD'nin ırkçı başkanı Trump, şüphelinin ülkeye 'aile temelli göçmenlik vizesi' ile girdiğini belirterek, vize düzenlemelerinin Kongre tarafından düzeltilmesini istedi. Trump, göç politikasının daha da sertleştirilmesini ve göçmenlerin aile bireylerinin ülkeye yerleşmesini sağlayan aile birleşimi vizesinin kaldırılmasını istedi.

KONGREYE ÇAĞRI

ABD Başkanı Donald Trump, New York'taki boru tipi bombalı saldırının şüphelisi Akayed Ullah'ın ülkeye "aile temelli göçmenlik vizesi" ile girdiğini belirterek, bu vize düzenlemelerinin Kongre tarafından "düzeltilmesini" istedi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın New York'taki bombalı saldırıyla ilgili değerlendirmelerine yer verildi.

"AİLE DAYANIKLI GÖÇMEN VİZESİYLE ÜLKEYE GİRDİ"

Trump açıklamasında, özellikle aile temelli göçmenlik vizelerine karşı Kongreyi yeniden düzenleme yapmaya çağırarak, "Adaylığımın ilk gününden beri ABD'nin göçmenlik sisteminin düzeltmesi gerektiğini söylüyorum. Bugünkü terör şüphelisi, ulusal güvenliğimizle uyumlu olmayan 'aile dayanaklı göçmen vizesi' ile ülkeye girmiştir." ifadelerini kullandı.

"GÜVENLİK KONTROLLERİ YETERSİZ"

Mevcut sistemde farklı ülkelerden gelen birçok kişinin yeteri kadar güvenlik kontrollerinden geçirilmediğini savunan Trump, 6'sı Müslüman 8 ülkeye getirdiği seyahat kısıtlamalarını örnek vererek kendi yönetimi altında sıkı tedbirler aldıklarını kaydetti.

"GÖÇMENLİK ZİNCİRİ SONA ERDİRİLMELİ"

"Kongre göçmenlik zincirini sona erdirmelidir." değerlendirmesini yapan Trump, aile bireyleri arasındaki Amerikan vatandaşlarının birinci derece aile üyelerine göçmenlik hakkı sağlayabilmesine imkan veren düzenlemelerin kaldırılması çağrısında bulundu.

ÖLÜM CEZASI

Açıklamasında ayrıca, terör eylemine bulaşmış kişilerin yasaların izin verdiği en ağır cezalarla cezalandırılmasını isteyen Trump, "Uygun vakalarda ölüm cezası da dahil en güçlü cezalar verilmelidir." mesajını paylaştı.

AİLE 7 YILDIR NEW YORK'TA

New York polis yetkilileri, dünkü saldırıda kendisi dahil toplam 4 kişinin yaralanmasına neden olan Akayed Ullah'ın 2011 yılında ABD'ye "aile dayanaklı göçmen vizesiyle" geldiğini ve 7 yıldır New York'un Brooklyn bölgesinde ikamet ettiğini açıklamıştı.

MAHKEME VİZE YASAĞINA HÜKMETTİ

Geçtiğimiz günlerde ABD'de Yüksek Mahkeme, Başkan Donald Trump tarafından alınan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamenin uygulanabilmesine hükmetti.

ABD Yüksek Mahkemesi, Trump'ın seyahat yasağı kararını onayladığını açıkladı.

Söz konusu karara göre, Trump'ın Suriye, Libya, Somali, İran, Yemen ve Çad vatandaşlarına yönelik seyahat yasağının uygulamaya geçeceği bildirildi.

TEMYİZ MAHKEMELERİNİN DEĞERLENDİRMESİ BEKLENİYOR

Yüksek Mahkemenin kararının ardından San Fransisco'daki 9. Temyiz Mahkemesi ve Richmond'daki 4. Temyiz Mahkemesinin bu hafta bir oturum gerçekleştirerek konuyu değerlendirmesi bekleniyor.

Başkan Trump'ın vize yasağı, Venezuela ve Kuzey Kore'yi de içeriyor. Alt mahkemeler bu iki ülkeye yönelik vize sınırlamasını daha önce uygulamıştı.

ABD Başkanı Trump'ın daha önce 8 ülke vatandaşlarını yönelik aldığı karar Hawaii Federal Yargıcı tarafından "ayrımcılık" gerekçesiyle durdurulmuştu.