New York'ta Emniyet Müdürü Kelly'nin Yerine Bratton Atandı

New York'ta Emniyet Müdürü Kelly'nin Yerine Bratton Atandı

New York'un yeni Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York Polis Teşkilatının başına, eski Emniyet Müdürü William Bratton'un getirileceğini açıkladı.

New York'ta Emniyet Müdürü Kelly'nin Yerine Bratton Atandı

New York'un yeni seçilen Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD) başına, eski Emniyet Müdürü William Bratton'un getirileceğini açıkladı.

New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg ile birlikte Emniyet Müdürlüğü görevini 1 Ocak'ta bırakacak olan Raymond Kelly, 11 Eylül saldırıları sonrasında NYPD'nin terörle mücadele amacıyla camilere yönelik yaptığı gözetleme ve Afro-Amerikalılar başta olmak üzere bazı etnik gruplara yönelik "durdur ve ara" uygulamasıyla büyük tepki toplamıştı. Kelly, bu süreçte sergilediği agresif tutum nedeniyle başta Amerikan Sivil Özgürlükler Kuruluşu olmak üzere bir çok STK'nın ve Müslümanların tepkisiyle karşı karşıya kalmıştı.

Kelly, bu sert tutumuna karşın aldığı önlemlerle kentteki suç oranlarını düşürmesi nedeniyle de takdir ediliyordu. Kelly'nin görevi bırakmasıyla bu önemli koltuğa oturacak Bratton, eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani döneminde, 1994-1996 yılları arasında emniyet müdürlüğü görevini yapmıştı. - New York