New York: İran'ın Nükleer Programı

New York: İran'ın Nükleer Programı

İran'ın Nükleer Programı, BM Genel Meclisi Sırasında Ele Alınacak. AB Dışpolitika Şefi Javier Solana, İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani ile Bu Hafta İçerisinde Bir Kez Daha Bir Araya Geleceklerini Söyledi.

New York: İran'ın Nükleer Programı
19.09.2006 08:20 | Son Güncelleme: 19.09.2006 08:20

İran'ın nükleer programı, BM Genel Meclisi sırasında ele alınacak. AB Dışpolitika Şefi Javier Solana, İran'ın nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani ile bu hafta içerisinde bir kez daha bir araya geleceklerini söyledi.

İran'ın nükleer programına ilişkin belirsizlik devam ediyor. Bir yandan İran ile görüşmeler sürdürülürken, diğer bir yandan da Güvenlik Konseyi'nin yaptırım uygulaması için baskılar yoğunluk kazanıyor. AB Dışpolitika Şefi Javier Solana, nükleer programa ilişkin temasların BM Genel Meclisi sırasında da sürdürüleceğini kaydederek, bu hafta içinde İran'ın nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani ile görüşeceğini söyledi. Solana, "Laricani ile burada görüşeceğiz ancak genel meclis gündeminin çok yoğun ve karmaşık olması sebebiyle, görüşmenin ne zaman ve nerede yapılacağını bilmiyorum" dedi.

Öte yandan İran, BM tarafından 31 Ağustos'a kadar tanınan süre içerisinde, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmayı reddetmiş, karşıt ülkeler yaptırım uygulanması için görüşme üstüne görüşme gerçekleştirmişti. Konuya bir çözüm yolu bulmak için temaslar sürüyor.

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title