New York: İran'ın Nükleer Programı

New York: İran'ın Nükleer Programı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'a Uygulanan Saldırının Benzerinin İran'a da Uygulanmasının Felaket Olacağı Uyarısında Bulundu.

New York: İran'ın Nükleer Programı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'a uygulanan saldırının benzerinin İran'a da uygulanmasının felaket olacağı uyarısında bulundu.

Yeni yılda görevini Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki Moon'a devredecek olan Ganalı BM Genel Sekreteri Annan, İran'ın nükleer programını durdurmak amacıyla bu ülkeye düzenlenecek muhtemel askeri müdahalenin felaket olacağını söyledi. Annan, BM Genel Sekreteri olarak düzenlediği son basın toplantısında, gazetecilerin, BM öncülüğünde Irak'a düzenlenen benzer bir müdahalenin Irak'a da uygulanabilirliğini sormaları üzerine, "İran'a, Irak'a benzer bir askeri müdahalenin yapılacağını sanmıyorum ya da şu an itibariyle görüşmelerin devam etmesi gerektiğini söyleyebilirim. Şu aşamada böyle bir müdahale biraz acelecilik olur ve felaketi beraberinde getirir" diye karşılık verdi.

Ay sonunda istifa edecek olan Annan, BM Güvenlik Konseyi'nin İran ile ilgili durumu görüşmeye devam edeceğini ve müzakerelerle bir sonuca ulaşmak isteyeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi üyelerinden oluşan 15 ülkenin büyükelçileri, İran'ın nükleer programını durdurması için bu ülkeye uygulanması istenilen yaptırımları görüşmekte.

Kaynak: İHA