New York: BM Genel Sekreteri Annan'dan Irak ile İlgili Açıklamalar

New York: BM Genel Sekreteri Annan'dan Irak ile İlgili Açıklamalar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'taki Mezhep Çatışmalarının Sona Erdirilmesi Amacıyla BM'nin Yardımıyla Irak'ta Uluslararası Bir Konferans Düzenlemesini Önerdi.

New York: BM Genel Sekreteri Annan'dan Irak ile İlgili Açıklamalar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'taki mezhep çatışmalarının sona erdirilmesi amacıyla BM'nin yardımıyla Irak'ta uluslararası bir konferans düzenlemesini önerdi.

BM Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Annan, "Irak'taki tüm unsurları içine alan uluslararası bir konferans düzenlenmesine yardımcı olmalıyız. Irak'ta yaşananların sonucunu eski Yugoslavya ve benzer yerlerde gördük" dedi. Özel bir çalışma olmadan böyle bir organizasyonun gerçekleştirilemeyeceğini ifade eden Annan, "Böyle bir organizasyonun düzenlenmesinde Iraklı unsurların çabalarının yeterli olacağına inanmıyorum, uluslararası toplumun onlarla birlikte çalışması, yardımcı olması gerekir" diye konuştu.

Yıl sonunda 10 yıllık görevi sona erecek olan Annan, 27 Kasım Pazartesi günü yayınladığı bir bildiride, Irak'ta istikrarın sağlanabilmesi için İran ve Suriye'nin de yardımcı olması gerektiğini vurgulamış ve Irak'taki şiddet olaylarının iç savaşa dönüşmesine ramak kaldığını ifade etmişti.

Kaynak: İHA