New York: BM Genel Kurulu

New York: BM Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Ortadoğu'da Barış Sağlanabilmesi İçin Uluslararası Toplantı Çağrısı Bulundu.

New York: BM Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Ortadoğu'da barış sağlanabilmesi için uluslararası toplantı çağrısı bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, İsrail ile Filistin arasında bitme noktasındaki barış görüşmelerinin yeniden canlandırılması için uluslararası toplantı yapılması çağrısında bulundu. Chirac, "Ortadoğu'daki anlaşmazlıklar dünya barışı ve güvenliğini de tehdit ediyor. Bu sorunun giderilmesi için barış görüşmelerinin canlandırılması gerekir. Barışa kefil olan dünya, bu konuda hiçbir adım atmıyor. Uluslararası toplum, İsrail ile Filistin arasındaki güveni yeniden sağlamak durumundadır" dedi. Chirac, Ortadoğu barış görüşmeleri dörtlüsü olarak adlandırılan ABD, Rusya, AB ve BM'den uluslararası toplantı organize edilmesi için çalışma yapmasını istedi. Chirac ayrıca, İran'daki nükleer krizde de diyaloğun üstün gelmesi gerektiğini, sorunun uzlaşarak çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.