New York: BM Genel Kurulu

New York: BM Genel Kurulu

Irak'ın Kürt Asıllı Devlet Başkanı Celal Talabani'nin, Irak'ın Ana Dili Arapça Olmasına Karşın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Kürtçe Konuşmayı Tercih Etmesi, Oturumda Yer Alan Topluluk Tarafından Yadırgandı.

New York: BM Genel Kurulu

Irak'ın Kürt asıllı Devlet Başkanı Celal Talabani'nin, Irak'ın ana dili Arapça olmasına karşın, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşmayı tercih etmesi, oturumda yer alan topluluk tarafından yadırgandı.

Bir dizi temaslarda bulunmak ve BM'nin New York'taki toplantılarını izlemek için hafta başında ABD'ye gelen Irak Devlet Başkanı Talabani'nin, buradaki konuşmasını Kürtçe yapması bazı çevrelerce yadırgandı. Oturuma katılan katılımcılara Irak'taki siyasi, güvenlik ve ekonomik durumu hakkında açıklamalar yapan ve bu açıklamaları Kürt diliyle gerçekleştiren Talabani'nin, tercihini Irak'ın ana dili Arapça yerine Kürtçe'den yana kullanmasının kimi çevrelerce eleştirildiği belirtildi.

Talabani, Kürtçe sürdürdüğü konuşmasında, lrak'ın demokratik, federal ve çok partili sisteme geçişi için başlatılan sürecin gergin ve ağır görevlerle yüklü olduğunu söyleyerek, "Demokratik ve federal bir sistemin oluşturulmasında adım atılmaya devam ediliyor" dedi.

Kaynak: İHA